Warszawa. NIK przeprowadziło kontrolę ws. obwodnicy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się realizacji i nadzorowi nad pracami budowlanymi na fragmencie Południowej Obwodnicy Warszawy między Puławską, a Przyczółkową.
  • Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w ostatnim czasie kontrolę w Warszawie w sprawie budowy tamtejszej obwodnicy.
  • Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w stolicy nie naliczył kar umownych.
  • Kontrolerzy wezwali urzędników do naliczania kar dla wykonawców i nadzoru inwestorskiego.
  • Zobacz także: Karcher ukarany przez UOKiK. Niemiecka spółka namawiała do zmowy cenowej

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w ostatnim czasie kontrolę w Warszawie w sprawie budowy tamtejszej obwodnicy. Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w stolicy nie naliczył kar umownych tytułu nieterminowego przekazywania raportów o postępie prac i robót. Dokładnie chodzi o realizacji i odbioru budowy drogi ekspresowej S2 na odcinku Puławska – Przyczółkowa.

Do dnia zakończenia czynności kontrolnych nie naliczono kar umownych z tytułu nieterminowej dostawy przez inżyniera kontraktu sprzętu laboratoryjnego oraz dwudniowego opóźnienia w przekazaniu raportu końcowego z nadzoru przyrodniczego. GDDKiA Oddział w Warszawie nie naliczyła także kar umownych wykonawcy z tytułu nieterminowego przekazywania raportów o postępie prac i robót, co wypełniało znamiona nierzetelności

– poinformowała w środę Najwyższa Izba Kontroli.

Czytaj więcej: Napad na sklep w Kobyłce. Bohaterska postawa właściciela [+WIDEO]

NIK wzywa GDDKiA do naliczania kar

Zdaniem kontrolerów większość parametrów nawierzchni nowobudowanej drogi odpowiadała określonym w kontrakcie. Parametrów tych nie spełniało natomiast oznakowanie poziome w zakresie luminacji i odblaskowości. Natomiast elementy systemu wentylacji tunelu drogowego były zgodne z wymaganiami określonymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Przedmiot umowy został zrealizowany z przekroczeniem terminu określonego w umowie, jednak do czasu zakończenia czynności kontrolnych nie dokonano formalnego zakończenia realizacji inwestycji. GDDKiA Oddział w Warszawie prowadziła działania mające na celu jej zakończenie m.in. rozstrzygała roszczenia wykonawcy i monitorowała realizację prac zaległych i usuwanie wad

– czytamy w komunikacie.

Jak podaje przedstawicielka warszawskiego GDDKiA Małgorzata Tarnowska, dyrekcja naliczyła już kary umowne wykonawcy robót budowlanych zgodnie z wytycznymi NIK-u. Ponadto trwa rozpatrywanie spraw związanych z karami umownymi dla nadzoru inwestorskiego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY