- Dwa chińskie przedsiębiorstwa Baidu i Pony.ai zapowiedziały, że rozpoczną testy 10 pojazdów bez kierowcy.
- Ma to pozwolić w przyszłości na rozwój komercyjnych usług autonomicznych taksówek w Chinach.
- Usługa Apollo Go działa już w Wuhan i Chongqing, realizując do końca 3 kwartału 2022 r. 1,4 mln przejazdów.
- Zobacz także: Europa zagrożona blackoutami? Austriacka minister ostrzega
Dwa chińskie przedsiębiorstwa Baidu i Pony.ai zapowiedziały, że rozpoczną testy 10 pojazdów bez kierowcy. Testy odbędą się w parku technologicznym w stolicy. Decyzja stanowi krok w kierunku rozwoju komercyjnych usług autonomicznych taksówek w Chinach bez obecności człowieka w pojeździe.
Obecnie Baidu generuje większość swoich przychodów z wyszukiwarki internetowej. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat firma ewoluowała w kierunku technologiach pojazdów autonomicznych, w celu dywersyfikacji dochodów.
W 2022 roku zaczęła pobierać opłaty za swoją usługę Apollo Go. Szacuję się, że za usługi autonomicznych taksówek klienci zapłacą około połowę mniej niż za jazdę samochodem z kierowcą. Firma zadeklarowała, że w jeszcze tym roku wprowadzi kolejne 200 taksówek do swojej sieci w Chinach.
Kierownictwo Baidu przypomniało, że usługa Apollo Go działa już w Wuhan i Chongqing. Do końca trzeciego kwartału ubiegłego roku zrealizowała w sumie 1,4 mln przejazdów bez kierowcy.
A look at the numbers behind #ApolloGo in 2022 👀
— Baidu Inc. (@Baidu_Inc) December 21, 2022
Over the past year, Apollo Go has made major breakthroughs in #autonomousdriving and now plays a routine role in China’s daily commute – users regularly hail rides on the platform, with many ordering hundreds of rides last year. pic.twitter.com/eVQIbiuuuI
Czytaj więcej: Polska przekaże Ukrainie Leopardy 2? Szrot: “Wyłącznie w ramach szerokiego porozumienia”
Autonomiczne pojazdy poza Chinami
Z kolei konkurencyjna Pony.ai prowadzi działalność w Państwie Środka, ale także w Stanach Zjednoczonych. Firma Testuje autonomiczne systemy napędowe w Kantonie, gdzie obsługuje usługi taksówkarskie. W USA natomiast auta są przez nią testowane na terenie Arizony i Kalifornii, jednak dla ostrożności, jeszcze z udziałem kierowców.
Podczas, gdy chińskie firmy dążą do wprowadzenia tzw. autonomicznych samochodów bez kierowców bezpieczeństwa, producenci autonomicznych pojazdów spoza Chin (m.in. Tesla, Cruise, General Motors, Ford czy Volkswagen) wycofały się z ambitnego harmonogramu ich wdrażania do użytku, co planowały kilka lat temu. Wynika to z wadliwości aut oraz zaostrzone kontroli amerykańskich organów regulacyjnych w tym zakresie.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
fpg24.pl, dorzeczy.pl, twitter.com