Symulacja ataku Chin na Tajwan. Tragiczny wynik dla Pekinu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Chińczycy zapowiadają manewry wokół Tajwanu

Chińskie manewry wojskowe / Fot. Twitter

Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie przeprowadził symulację dot. potencjalnego konfliktu zbrojnego na Tajwanie.

To, co kiedyś było nie do pomyślenia – bezpośredni konflikt między Stanami Zjednoczonymi a Chinami – stało się obecnie powszechną dyskusją w środowisku bezpieczeństwa narodowego. Chociaż chińskie plany są niejasne, inwazja militarna nie jest wykluczona i stanowiłaby najgroźniejsze rozwiązanie chińskiego “problemu tajwańskiego”

– podaja eksperci z CSIS.

Poinformowano, że w ramach projektu opracowano grę wojenną, która modeluje chińską inwazję na Tajwan w 2026 roku i przeprowadzono ją 24 razy w różnych scenariuszach. W większości scenariuszy Tajwan przetrwał jako autonomiczny podmiot, jednak straty Stanów Zjednoczonych, Tajwanu i Japonii były duże.

Spostrzeżenia z 24 symulacji gry obejmowały podatność okrętów nawodnych, ogromne straty samolotów koalicji na ziemi, skuteczność pocisków przeciwokrętowych dalekiego zasięgu, krytyczne znaczenie tajwańskich sił lądowych oraz potrzebę dostępu do baz operacyjnych w Japonii. W oparciu o te spostrzeżenia projekt przedstawia szereg rekomendacji mających na celu wzmocnienie odstraszania

– podkreślili analitycy.

Czytaj więcej: Polska przekaże Ukrainie Leopardy 2? Szrot: “Wyłącznie w ramach szerokiego porozumienia”

USA nadal górą

Warto śledzić. Najlepsza jak do tej pory symulacja ataku ChRL na Taiwan + obrona przez USA i Japonię

– napisał na Twitterze Jarosław Wolski.

Jarosław Wolski zauważył również, że choć Stany Zjednoczone wygrywają w rywalizacji, to również ponoszą straty.

Wynik: ChRL przegrywa, król jest jeden: USA ale nie jest to wygrana bez strat – wprost przeciwnie. Polecam piewcom też o potędze ChRL/słabości USA

– dodał ekspert ds. wojskowości.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY