Przełom w Iranie. Chamenei pozwala kobietom żyć bez chusty

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Protest irańskich kibiców

Irańscy fani protestują podczas mundialu / Fot. Twitter

Od połowy września ubiegłego roku przez Iran przelewa się fala protestów, która wybuchła po śmierci Mahsy Amini, 22-letniej Kurdyjki zatrzymanej przez policję ds. moralności za niewłaściwy ubiór. Po przesłuchaniu zapadła ona w śpiączkę i zmarła.
  • Ali Chamenei podczas noworocznego wystąpienia przypomniał, że nakładanie chust jest zgodnie z prawem szariatu.
  • Jednakże duchowy przywódca Iranu stwierdził, że nie można prześladować kobiet, które nie noszą chust i oskarżać je o antyreligijność.
  • Zmiana kierunku najwidoczniej nastąpiła po wielomiesięcznych protestach Irańczyków po śmierci Mahsy Amini.
  • Zobacz także: Szwecja pogrąży się w przemocy? Policjant: Jest tylko coraz gorzej

Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei na początku 2023 r. podczas jednego ze swoich wystąpień stwierdził, że kobiety muszą przestrzegać noszenia chusty na głowie. Obowiązek ten jest zgodny z szariatem. Ku zaskoczeniu wielu stwierdził, że jednak te kobiety, które nie noszą chusty nie mogą być oskarżeni o antyreligijność bycie wrogiem rewolucji.

Każdy powinien wiedzieć, że chusta na głowie jest nakazem obowiązkowym. Jest to zgodne z szariatem i musi być przestrzegane. Jednak ci, którzy nie noszą chusty, nie mogą być oskarżeni o bycie nie religijnymi i wrogami rewolucji

– powiedział duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei.

Czytaj więcej: Solidarna Polska rozmawiała z premierem. Kaleta: “Podzielamy wątpliwości prezydenta”

Śmierć Amini i protesty w Iranie

Bezpośrednią przyczyną protestów była śmierć 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej 13 września 2022 r. i brutalnie pobitej przez irańską policję obyczajową za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących stroju, gdyż w momencie aresztowania nie miała całkowicie zakrytych włosów i nosiła obcisłe spodnie. W wyniku obrażeń kobieta trafiła do szpitala, gdzie zmarła w piątek 16 września po trzech dniach śpiączki.

Oficjalnie jej śmierć według służb porządkowych była skutkiem nagłej niewydolności serca, choć według relacji rodziców kobiety była ona zdrowa i nie miała żadnych dolegliwości. Był to prawdopodobnie pierwszy przypadek pobicia kobiety ze skutkiem śmiertelnym przez policję obyczajową za niewłaściwy strój.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

magnapolonia.org

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY