Niebezpieczna kondycja polskich przedsiębiorstw. Tragiczna sytuacja branży transportowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
przedsiębiorcy

przedsiębiorcy / fot. unsplash/Adeolu Eletu

Jak informują media coraz więcej polskich firm ogłasza upadłość i niewypłacalność. To konsekwencja przede wszystkim rosnących cen i spowolnienia gospodarki.
  • Z raportu Coface wynika, że w minionym roku niewypłacalność ogłosiło ponad 2700 przedsiębiorstw.
  • Branża transportowa zwiększyła niewypłacalność ponad dwukrotnie.
  • Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz podkreślił, że to niepokojący trend.
  • Zobacz także: Szołucha: Fizyczny pieniądz to gwarancja bezpieczeństwa

Z raportu Coface, do którego dotarł dziennik “Rzeczpospolita”, wynika, że w minionym roku niewypłacalność ogłosiło ponad 2700 przedsiębiorstw. Stanowi to wzrost o 30 proc. względem 2021 roku.

Najgorzej przedstawia się sytuacja w branży transportowej, gdzie liczba niewypłacalności zwiększyła się ponad dwukrotnie, a także w handlu i usługach – tam wzrost wyniósł 40 procent.

Bilans jest mniej więcej na zero, czyli otwiera się tyle samo, ile się zamyka. W przypadku branż, które zostały podane jako te, w których zamyka się najwięcej firm, no to po prostu będzie mniej firm, czyli z jednej strony spadnie konkurencja, ale z drugiej strony będzie trudniejszy dostęp dla konsumenta, co przełoży się na wyższe ceny. To bardzo niedobry trend dla tych branż. Jednocześnie w przypadku branż informatycznych, handlu internetowego oraz innych, które w tej chwili korzystają z rozwoju rynku, jest wzrost

– wyjaśnił rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz.

Rzecznik MŚP przestrzega również, że na wzrost niewypłacalności, zwłaszcza najmniejszych firm będzie wpływać podwyżka składek społecznych, która weszła w życie z początkiem nowego roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY