- Z raportu Coface wynika, że w minionym roku niewypłacalność ogłosiło ponad 2700 przedsiębiorstw.
- Branża transportowa zwiększyła niewypłacalność ponad dwukrotnie.
- Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz podkreślił, że to niepokojący trend.
- Zobacz także: Szołucha: Fizyczny pieniądz to gwarancja bezpieczeństwa
Z raportu Coface, do którego dotarł dziennik “Rzeczpospolita”, wynika, że w minionym roku niewypłacalność ogłosiło ponad 2700 przedsiębiorstw. Stanowi to wzrost o 30 proc. względem 2021 roku.
Najgorzej przedstawia się sytuacja w branży transportowej, gdzie liczba niewypłacalności zwiększyła się ponad dwukrotnie, a także w handlu i usługach – tam wzrost wyniósł 40 procent.
Bilans jest mniej więcej na zero, czyli otwiera się tyle samo, ile się zamyka. W przypadku branż, które zostały podane jako te, w których zamyka się najwięcej firm, no to po prostu będzie mniej firm, czyli z jednej strony spadnie konkurencja, ale z drugiej strony będzie trudniejszy dostęp dla konsumenta, co przełoży się na wyższe ceny. To bardzo niedobry trend dla tych branż. Jednocześnie w przypadku branż informatycznych, handlu internetowego oraz innych, które w tej chwili korzystają z rozwoju rynku, jest wzrost
– wyjaśnił rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz.
Rzecznik MŚP przestrzega również, że na wzrost niewypłacalności, zwłaszcza najmniejszych firm będzie wpływać podwyżka składek społecznych, która weszła w życie z początkiem nowego roku.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
radiomaryja.pl