- W środę zmarł 101 letni gen. Jan Podhorski, bohater Powstania Warszawskiego i żołnierz w trakcie II wojny światowej.
- Po zakończeniu wojny współtworzył w Poznaniu Młodzież Wszechpolską.
- Przez lata działał w konspiracji w walce o wolną Polskę żyjącą pod okupacją komunistyczną.
- Zobacz także: Abramsy dla Polski. Zostaną dostarczone do końca 2023 roku
W środę zmarł 101 letni gen. Jan Podhorski, bohater Powstania Warszawskiego i członek Młodzieży Wszechpolskiej w Poznaniu. W czasie komunistycznej okupacji odznaczył się wieloma przykładami patriotyzmu i aktywności obywatelskiej w ramach opozycji.
Gen. Jan Podhorski był wzorem żołnierza i obywatela, którego biografia stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń, gotowych służyć Polsce. Przykład jego patriotyzmu i wiernej służby Ojczyźnie do dziś jest ważną lekcją dla młodych ludzi
– podkreślił wojewoda wielkopolski.
Dodał, że jako żołnierz, powstaniec warszawski, harcerz i działacz drugiej konspiracji zawsze dawał świadectwo wielkiej odwagi i poświęcenia dla Ojczyzny.
Na najwyższe uznanie zasługuje fakt, że przez całe życie pełnił służbę Polsce i niósł pomoc bliźnim zgodnie z rotą Przyrzeczenia Harcerskiego. Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o jego śmierci. Rodzinie i znajomym zmarłego składam najszczersze wyrazy współczucia
– dodał Michał Zieliński.
Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci gen. Jana Podhorskiego. Był wzorem żołnierza i człowieka, którego biografia stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń. Jako powstaniec warszawski i harcerz dawał świadectwo wielkiej odwagi i poświęcenia dla Ojczyzny. pic.twitter.com/961RTo3ttw
— Michał Zieliński – Wojewoda Wielkopolski (@ZielinskiMPL) January 4, 2023
Jan Podhorski urodził się w patriotycznej rodzinie. Jego ojciec Maksymilian był powstańcem wielkopolskim odznaczonym Krzyżem Walecznych, z kolei matka pochodziła z rodziny włościańskiej.
Czytaj więcej: Niebezpieczna kondycja polskich przedsiębiorstw. Tragiczna sytuacja branży transportowej
Historia dokonań gen. Podhorskiego
Od 24 sierpnia 1939 r. Podhorski był ochotnikiem batalionu Obrony Narodowej “Opalenica”. 12 września 1939 r. walczył pod Sompolnem, a następnie dostał się do niewoli. Po kilku miesiącach wrócił do Rakoniewic, aresztowany przez gestapo, torturowany, uciekł do Koźmina Wlkp. W styczniu 1940 r. współzakładał harcerską organizację konspiracyjną “Orły”, która wydawała podziemne pismo pod tym samym tytułem.
W kwietniu 1942 r. przedostał się do Generalnego Gubernatorstwa. Tam przystąpił do Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy. Po scaleniu organizacji, już jako żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. Po wybuchu Powstania Warszawskiego walczył w pułku NSZ im. gen. Władysława Sikorskiego, Po zakończeniu powstania, w stopniu podporucznika był więziony w Stalagu IV B w Muehlbergu.
Po wojnie wrócił do Poznania, gdzie współtworzył organizację konspiracyjną “Młodzież Wszechpolską”.
W lutym 2016 r. został awansowany do stopnia generała brygady WP. Został odznaczony m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem “Za udział w wojnie obronnej 1939”, Medalem “Pro Memoria”, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medalem “Pro Bono Poloniae”.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
rmf24.pl