Meta otrzymało potężną karę finansową. Firma musi dostosować się na unijnych przepisów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Irlandzki Komisarz ds. Ochrony Danych nałożył w środę 390 mln euro grzywny na Metę, firmę-matkę Facebooka, za naruszanie prywatności. DPC zakazał też firmie zmuszania użytkowników w Unii Europejskiej do akceptowania spersonalizowanych reklam.
  • Irlandzki Komisarz ds. Ochrony Danych nałożył w środę 390 mln euro grzywny na Metę za naruszanie prywatności.
  • Urząd zakazał zmuszania użytkowników z krajów Unii Europejskiej do spersonalizowanych reklam.
  • Firma ma trzy miesiące na dostosowanie działalności do przepisów unijnych.
  • Zobacz także: ​Nie żyje gen. Jan Podhorski. “Był wzorem żołnierza i obywatela”

Irlandzki Komisarz ds. Ochrony Danych nałożył w środę 390 mln euro grzywny na Metę za naruszanie prywatności. Ponadto urząd zakazał zmuszania użytkowników z krajów Unii Europejskiej do spersonalizowanych reklam.

Według agencji Associated Press, środowa decyzja irlandzkiego urzędu może zmusić amerykańskiego giganta do zmiany modelu biznesowego. Na razie Meta zapowiedziała odwołanie się od wyroku.

W maju 2018 roku wszczęto przeciwko Facebookowi postępowanie, gdy w UE weszło w życie ogólne rozporządzenie o ochronie danych. Meta zmieniła wówczas podstawę prawną, na mocy której posługiwała się danymi użytkowników, aby podsuwać im spersonalizowane reklamy, dodając klauzulę do zasad korzystania z serwisu. Jednakże w ten sposób użytkownicy są zmuszani do wyrażania zgody na wykorzystywanie danych.

Czytaj więcej: Dobre stosunki rosyjsko-izraelskie. Ukraiński dyplomata wyraził zaniepokojenie

Potężna kara finansowa

Irlandzki urząd uznał, że Meta nie ma prawa na korzystanie takiej formy umowy ze swoimi użytkownikami, podsuwając im reklamy uważając te działania za nielegalne. Teraz firma ma trzy miesiące na dostosowanie działalności do przepisów unijnych.

DPC jest głównym regulatorem zajmującym się sprawami koncernów technologicznych, takich jak Apple, Google czy Tiktok, ponieważ europejskie siedziby tych firm są zarejestrowane w Irlandii. Obecnie DPC prowadzi 11 dochodzeń w sprawie Mety. Reuters przypomina, że wartość kar nałożonych na Metę przez DPC sięgnęła 1,3 mld euro.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY