Objawienie Pańskie – Tradycja Orszaku Trzech Króli

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Orszak Trzech Króli zdjęcie Jan Bodakowski

Orszak Trzech Króli zdjęcie Jan Bodakowski / Orszak Trzech Króli zdjęcie Jan Bodakowski

"Niechaj prowadzi nas gwiazda" – pod takim hasłem 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, ulicami 800 miast w Polsce i za granicą przejdą Orszaki Trzech Króli. W ich centrum znajdzie się Eucharystia.
  • Już w najbliższy piątek Kościół Katolicki przeżywać będzie uroczystość Objawienia Pańskiego zwanego świętem Trzech Króli.
  • Od 2009 r. w wielu miastach Polski odbywają się specjalne orszaki przedstawiające postacie z bożonarodzeniowego żłobka w tym mędrców ze Wschodu.
  • W tym roku orszaki przejdą ulicami 800 miast – zarówno w kraju, jak i za granicą pod hasłem “Niechaj prowadzi nas gwiazda”.
  • Zobacz także: Francja. Algierczyk groził podpaleniem. O swoich planach poinformował Urząd Pracy

Za trzy dni świętować będziemy uroczystość Objawienia Pańskiego. To dzień, w którym obok uroczystej Mszy św. odbywają się w wielu miastach Orszaki Trzech Króli. Pierwszy taki pochód w Polsce miał miejsce w 2009 roku. W tym roku orszaki przejdą ulicami 800 miast – zarówno w kraju, jak i za granicą. Hasłem przewodnim będą słowa: “Niechaj prowadzi nas gwiazda!”.

Do Boga można dojść przez wiarę, jak to było w przypadku narodu żydowskiego, bądź za pośrednictwem rozumu, jak pokazują nam mędrcy ze Wschodu, którzy reprezentują pogan. Studiując przyrodę, kosmos, człowiek może odkryć pewien ład, pewien porządek wskazujący na Tego, który jest jego źródłem, czyli Boga. Mędrcy, jak czytamy w Ewangelii św. Mateusza, ujrzeli gwiazdę nowo narodzonego króla żydowskiego na Wschodzie i przybyli oddać mu pokłon. W związku z tym gwiazda stała się symbolem wędrówki, którą odbywa się za pośrednictwem rozumu

– powiedział przewodniczący fundacji Orszak Piotr Giertych.

W orszaku może wziąć udział każdy. W tym roku Fundacja zaprasza dzieci do napisania listu do Dzieciątka Jezus. W pięknie ozdobionym liście i kopercie – jak zaznaczają organizatorzy akcji – można przesłać ważne prośby do Jezusa, który urodził się w stajence. Od wielu lat przy okazji pochodu Trzech Króli organizowana jest zbiórka pieniędzy na cele dobroczynne. W tym roku podobnie jak w roku 2022, zebrane fundusze trafią na szkołę zawodową dla chłopców w Nairobi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY