Wzrost napięcia między Serbią i Kosowem. Amerykanie z Brukselą wzywają do deeskalacji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Blokada na pograniczu serbsko-kosowskim.

Blokada na pograniczu serbsko-kosowskim. / Fot. Twitter

We wspólnym komunikacie wydanym w środę Departament Stanu USA i Unia Europejska wezwały do załagodzenia napięć między Serbią, a Kosowem i podjęcia bezwarunkowych kroków zmierzających do deeskalacji.

Dyplomacja Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej wydały wspólne oświadczenie, w którym wzywają Serbię i Kosowo do deeskalacji napięcia.

Wzywamy wszystkich do zachowania jak najdalej idącej powściągliwości, podjęcia bezwarunkowych kroków zmierzających do deeskalacji sytuacji oraz powstrzymania się od prowokacji, gróźb i prób zastraszania 

– czytamy we wspólnym oświadczeniu dyplomacji Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Oświadczenie głosi też, że Waszyngton i Bruksela podjęły rozmowy z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem i premierem Kosowa Albinem Kurtim.

Rządy prawa muszą być respektowane i każda forma przemocy jest nie do zaakceptowanie i nie będzie tolerowana

– podkreślono.

Czytaj więcej: Pomoc dla Ukraińców. Niedzielski: “Przygotowujemy się do intensyfikacji transportów”

Problemy na granicy Serbii i Kosowa

Od początku tygodnia pomiędzy Kosowem, a Serbią dochodzi do napięć. Serbskie ministerstwo obrony poinformowało w poniedziałek o postawieniu armii i policji w stanie gotowości. Ponadto Serbowie mieszkający w Kosowie wznieśli na północy kraju barykady. Zamknięto również przejście graniczne w Merdare.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii zbrojnej NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swej byłej prowincji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY