Przedstawiciel ONZ: Walka z kryzysem klimatycznym za pomocą OZE utrwala rasizm

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wiatraki

Wiatraki / Fot. Wikimedia Commons

Poleganie świata na kapitalistycznych rozwiązaniach hi-tech w obliczu kryzysu klimatycznego i ekologicznego utrwala rasizm, oceniła Tendayi Achiume, sprawozdawca ONZ ds. rasizmu. Wg niej ielone rozwiązania, w tym samochody elektryczne, energia odnawialna i rekultywacja ogromnych połaci ziemi są wdrażane kosztem grup marginalizowanych rasowo i etnicznie oraz rdzennych mieszkańców.

Zobacz także: Kaźmierczak o Rosji: “To kompletna katastrofa dla Kremla”

W ostatnim wystąpieniu przed końcem swojej kadencji Achiume powiedziała, że sensowne rozwiązania kryzysu ekologicznego nie są możliwe bez rozwiązania problemu rasizmu.

“Nie można myśleć, że rozwiąże się kryzys klimatyczny, a następnie zajmie się sprawiedliwością rasową lub dyskryminacją rasową” – powiedziała Achiume. “Trzeba sobie uświadomić, że każde działanie, które jest podejmowane w związku z kryzysem ekologicznym – środowiskowym, klimatycznym i innym – ma implikacje związane ze sprawiedliwością rasową, a więc każde działanie staje się miejscem cofania podporządkowania rasowego”.

Achiume, profesor prawa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, została mianowana specjalnym sprawozdawcą ONZ ds. współczesnych form rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i związanej z nimi nietolerancji w 2017 roku, stając się pierwszą kobietą i pierwszą osobą z Afryki Południowej, która wypełniła tę rolę.

W swoim końcowym raporcie dla Zgromadzenia Ogólnego ONZ w październiku, zajęła się związkiem między rasizmem a kryzysem klimatycznym i ekologicznym. Była to, jak powiedziała, kwestia podnoszona od samego początku jej kadencji jako jeden z najważniejszych globalnych czynników niesprawiedliwości rasowej.

“Globalny kryzys ekologiczny jest jednocześnie kryzysem sprawiedliwości rasowej” – napisała w raporcie. “Wyniszczające skutki kryzysu ekologicznego są nieproporcjonalnie ponoszone przez grupy marginalizowane rasowo, etnicznie i narodowo… We wszystkich narodach grupy te w przeważającej większości obejmują mieszkańców obszarów najsilniej dotkniętych zanieczyszczeniami, utratą różnorodności biologicznej i zmianami klimatycznymi”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

theguardian.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY