Sprawozdanie finansowe partii Hołowni odrzucone. “Patologiczna sytuacja”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szymon Hołownia

Szymon Hołownia / Fot. Facebook/Paweł Mzyk

Polska 2050 Szymona Hołowni w 2021 roku wykazała 0 zł przychodów i 0 zł wydatków. Mimo tego prowadziła prężną działalność. To nie spodobało się PKW.

Zobacz także: Aborcja to zabójstwo. Wiemy kiedy projekt trafi do sejmu

Partia Szymona Hołowni twierdzi, że w 2021 roku nie mogła założyć konta bankowego, bo czekała na uprawomocnienie się wpisu do rejestru partii politycznych, co nastąpiło dopiero 17 marca 2022 roku. Z tym nie zgodziła się PKW, przekonując, że formacja miała możliwość założenia konta już w momencie wpisania do rejestru, co nastąpiło rok wcześniej.

Kontrowersje wzbudza fakt, że mimo braku wykazanych wpływów i wydatków, partia prowadziła de facto normalną działalność – odbywały się konwencje, spotkania itp. Środowisko Szymona Hołowni twierdzi, że wszystko to działo się a to pod auspicjami koła parlamentarnego, a to stowarzyszenia, a to fundacji. Wg PKW to nie do przyjęcia.

Prowadziłoby to do patologicznych sytuacji, w których partia polityczna mogłaby prowadzić zakrojoną na szeroką skalę działalność wymagającą istotnych nakładów finansowych bez potrzeby pozyskiwania i wydatkowania środków finansowych, albowiem wartości niepieniężne w postaci sfinansowania działalności tej partii byłyby finansowane przez inne podmioty i to podmioty nieuprawnione, np. fundacje czy stowarzyszenia posługujące się tożsamymi znakami, hasłami, symbolami. Stanowiłoby to niewątpliwie ukryte, niedozwolone, finansowanie partii odbywające się poza systemem finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych – wskazała PKW w swoim stanowisku.

W uchwale PKW z 19 grudnia przedstawiono elementy, co do których instytucja miała poważne wątpliwości w kontekście działalności partii Szymona Hołowni.

Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się ponadto o odpowiedź na pytania dotyczące organizacji i finansowania Forum Gospodarczego Polski 2050 – Plan dla Gospodarki oraz Pierwszego Kongresu Ruchu Polska 2050. Poproszono także o wyjaśniania odnoszące się do finansowania, stworzenia, promocji, sprzedaży oraz właściciela praw do aplikacji politycznej JAŚMINA. Sformułowano pytania co do finansowania odbywających się w 2021 r. w wielu miastach Polski spotkań przedstawicieli, w tym parlamentarzystów, Partii Polska 2050 Szymona Hołowni z obywatelami, konferencji prasowych, briefingów, kosztów przejazdów, pobytów i spotkań przedstawicieli Partii, w związku z udzielonym przez nią wsparciem dla kandydata w wyborach przedterminowych Prezydenta Miasta Rzeszowa w 2021 r.; kosztów wyjazdu, organizacji, noclegów itp. związanych z przygotowaniem spotkania i konferencji prasowej działaczy Partii Polska 2050 Szymona Hołowni w Raciborzu w 2021 r.; co do udzielania przez Partię w okresie sprawozdawczym licencji na wykorzystywanie jej symbolu graficznego przez podmioty trzecie; i wreszcie co do wartości korzyści o charakterze niepieniężnym polegających na promowaniu Partii Polska 2050 Szymona Hołowni poprzez działania podejmowane przez Stowarzyszenie Polska 2050 oraz przez Instytut Strategie 2050, które to wartości Partia przyjęła w 2021 r. – napisano.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Salon24, Rzeczpospolita

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY