Rząd chce ograniczyć wykupywanie mieszkań przez fundusze inwestycyjne. Będzie “podatek od pustostanów”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Blok mieszkalny

Blok mieszkalny / Fot. Canva

Rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami, zakładającymi opodatkowanie tzw. pustostanów. - Taka regulacja powinna ograniczyć wykupywanie mieszkań przez fundusze inwestycyjne - ocenił wiceminister finansów Artur Soboń w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Zobacz także: Aborcja to zabójstwo. Wiemy kiedy projekt trafi do sejmu

Projekt nowych przepisów jest nadal w etapie przygotowywania.

Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad dwiema koncepcjami. Pierwsza to obciążenie pakietowych zakupów mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) – informuje “Rzeczpospolita”.

Więcej szczegółów zdradził dziennikowi wiceminister finansów Artur Soboń.

Na transakcje na rynku wtórnym stawka PCC zostanie podwyższona. Natomiast przy zakupach od deweloperów byłby to dodatkowy podatek, oprócz 8 proc. VAT. Taka regulacja powinna ograniczyć wykupywanie mieszkań przez fundusze inwestycyjne – powiedział.

Nowelizacja ma zakładać również zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Samorządy miałyby zyskać prawo do uchwalania wyższych stawek podatku od nieruchomości na lokale, które nie są zamieszkane np. przez przynajmniej trzy miesiące.

Wstępnie planujemy, że wyższy podatek obejmie nadwyżkę ponad określoną powierzchnię lokali niewykorzystywanych na cele mieszkaniowe, które są położone na terenie danej gminy – zaznaczył Soboń.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

NCzas

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY