Polityka antyinflacyjna. Rząd skupia uwagę na najuboższych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Działania, które podejmuje rząd w obliczu wysokiej inflacji mają być ułatwieniem przede wszystkim dla najuboższych – wskazywał na antenie Polskiego Radia wiceminister finansów Artur Soboń. Zdaniem rządu inflacja zacznie spadać w nadchodzącym roku.
  • Jak przekazał wiceminister finansów Artur Soboń, rząd prognozuje, że w drugim kwartale 2023 r. inflacja bedzie spadać.
  • Zaznacył, że dojdzie do spowolnienia w gospodarce w Polsce i w Europie.
  • Pomimo, że kończy się osłona inflacyjna rząd skupia uwagę na najuboższych.
  • Zobacz także: Pożar na rosyjskim lotniskowcu. Długoletni remont Kuzniecowa

Rząd podtrzymuje stanowisko, że w drugim kwartale 2023 r. inflacja zacznie spadać. Wiceminister finansów Artur Soboń zaznaczył, że tym samym gospodarka zwolni nie tylko w naszym kraju, ale i w Europie.

Gospodarka zwalnia. Oczywiście to będzie się działo nie tylko w Polsce, ale w całej Europie i będzie skutkowało tym, że presja inflacyjna będzie coraz słabsza

– zauważył wiceminister finansów.

Jego zdaniem gospodarka nie zwolni jednak na tyle, by wpaść w recesję. Z końcem roku przestanie za to obowiązywać tarcza antyinflacyjna. Powróci VAT na paliwo, ale też na nawozy. Zerowy VAT na żywność zostanie utrzymany na pewno przez pierwsze dwa kwartały przyszłego roku.

Czytaj więcej: Ustawa abolicyjna. Bochenek: “Chodziło o zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom”

Wielopoziomowa polityka rządu?

Wiceminister finansów Artur Soboń podkreślił, że na politykę rządu należy patrzeć kompleksowo. Polityk wyjaśnił, że choć tarcza antyinflacyjna przestaje obowiązywać, to wypracowano inne rozwiązania.

W międzyczasie stworzyliśmy cały szereg innych mechanizmów – w tym najważniejszy: zamrożenie cen prądu i gazu, co daje większą korzyść niż suwak podatkowy, ale w połączeniu ze zwrotem VAT-u i z dodatkiem osłonowym dla najmniej sytuowanych przy prądzie, mają oni – oprócz zamrażania cen – jednocześnie zerową stawkę VAT-u

– zaznaczył Artur Soboń.

Ceny gazu w 2023 r. dla gospodarstw domowych będą zamrożone na poziomie z roku 2022. Ponadto gospodarstwa domowe, dla których źródłem ciepła jest gaz, będą mogły ubiegać się o zwrot podatku VAT. Tutaj pod uwagę będzie brane kryterium dochodowe – 2 100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1 500 zł od osoby w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY