Nowelizacja Kodeksu pracy. Co z pracą zdalną?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Od przyszłego roku w życie ma wejść nowelizacja Kodeksu pracy. Wśród zmian są te dotyczące pracy zdalnej.

Zobacz także: USA przekażą Ukrainie system Patriot. “Dostarczymy nowe i dodatkowe zdolności militarne”

Nowe przepisy przewidują pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, w zależności od potrzeb. Prace nad nowelizacją są na końcowym etapie procedowania w parlamencie.

Duże zainteresowanie w kontekście nowych przepisów wydają się budzić zapisy wskazujące na konieczność wypłacania ekwiwalentu bądź ryczałtu za pracę zdalną. Od momentu rozpoczęcia epidemii w Polsce i przejścia zatrudnionych na tzw. home office część firm podejmowała indywidualnie decyzje dotyczące przyznania dodatkowych środków pracownikom na pokrycie kosztów związanych z pracą w domu – zauważyła Edyta Markiewicz z Antal SSC/BPO.

Według niej nowe przepisy zwiększą popularność pracy zdalnej i hybrydowej. O sposobie wykonywania pracy będzie można zdecydować już w momencie podpisania umowy. W przypadku pracownic w ciąży, pracowników wychowujących dziecko do ukończenia przez nie 4 roku życia, pracowników sprawujących opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, rodziców dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności, pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej. O ile wykonywanie pracy zdalnej będzie możliwe będzie możliwe ze względu na organizację lub rodzaj wykonywanej pracy.

Jeżeli to pracodawca sam zleci pracę zdalną, musi otrzymać od pracownika pisemne zaświadczenie o posiadaniu warunków technicznych i lokalowych, które pozwolą na wykonywanie pracy w domu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY