Reforma emerytalna. Rząd wyrównał zasady dla składek KRUS i ZUS

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rząd reformuje system emerytalny

Premier Mateusz Morawiecki / Fot. PAP/Andrzej Lange. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rząd przyjął projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z KRUS i ZUS. O tym fakcie poinformował premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
  • Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej o przyjęciu ustawy o wyrównaniu zasad emerytalnych dla KRUS i ZUS.
  • Szef polskiego rządu wyjaśnił, że jest to ukłon w kierunku rolników i polskiej wsi.
  • Jak podkreślił, przyjęte rozwiązanie stanowią kolejny krok na drodze do realizacji programu solidarności społecznej.
  • Zobacz także: Ozdoba nie przeprosi Morawieckiego: “Nie ma powodu”

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki, po 25 latach opłacania składek minimalna emerytura rolnicza nie może być niższa niż analogiczna wypłacana z ZUS w systemie powszechnego ubezpieczenia.

Polska wieś jest gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego w całym kraju. Dzisiaj spłacamy dług wdzięczności wobec jej mieszkańców. Wiemy, jak ciężka jest praca na wsi i staramy się, żeby wszystkim rolnikom przekazać więcej bezpieczeństwa i stabilności

– powiedział premier.

Szef rządu powiedział, że wieś jest gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego w całej Polsce. Jak podkreślił, przyjęte rozwiązanie usuwa nierówności i stanowi kolejny krok na drodze do wyrównywania szans oraz realizacji programu solidarności społecznej.

Wyrównanie zasad przyznawania emerytury w systemie KRUS i ZUS to jest coś, co z budżetu państwa będzie kosztowało ponad 2 mld złotych. Uważamy to za bardzo ważną zasadę sprawiedliwości społecznej, która musi obowiązywać w naszym społeczeństwie i w naszej gospodarce

– wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej: Eksperyment Kentlera. Władze Berlina oddawały bezdomne dzieci pedofilom

Wyrównanie zasad emerytalnych u rolników

Do wyrównania zasad emerytalnych odniósł się również minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Wicepremier zauważył, że nowe rozwiązanie porządkuje także system waloryzacji emerytur rolniczych.

Po tych nowych rozwiązaniach nie będzie już problemu z systemem waloryzacji. Emerytury w systemie ZUS, jak i w systemie KRUS będą waloryzowane bardzo podobnym schematem. Nie będzie obaw o to, że rolnicy będą mieli waloryzację dużo mniejszą np. niż w systemie ZUS

– zauważył minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa dodał, że nowe przepisy mają również rozwiązać problemy, jakie pojawiały się na styku emerytur z KRUS i ZUS dla rolników.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY