UE chce wprowadzić kolejny podatek. Uderzy w przedsiębiorców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Canva

Unia Europejska chce, aby producenci towarów, których wytwarzanie wiąże się z emisją dwutlenku węgla, musieli kupować certyfikaty na pokrycie tych emisji. Nowym podatkiem mają być objęte m.in. stal, cement, nawozy, aluminium, energia elektryczna, a także wodór.

Zobacz także: Niemcy: Afgański gwałciciel otrzymał ochronę policyjną

Według autorów pomysłu, celem wprowadzenia nowego podatku ma być „zmniejszenie emisji, ale też stworzenie równych szans pomiędzy unijnymi firmami i ich zagraniczną konkurencją”. Jak wskazuje prof. Wojciech Piontek, ekonomista, “wprowadzenie podatku może zaburzyć konkurencyjność europejskich producentów na światowych rynkach i doprowadzić do wzrostu cen”.

Proszę zwrócić uwagę, że europejski producent samochodów będzie musiał najpierw kupić stal, drogą już stal, wytworzoną w Indiach, potem opodatkowaną podatkiem klimatycznym w Unii. Następnie wyprodukować samochód i go wyeksportować po bardzo wysokiej cenie. Ten sam producent będzie miał alternatywę, czy przenieść produkcję poza Europę i wyprodukować ten samochód dużo taniej i wysłać go na rynek docelowy np. do USA – zwrócił uwagę.

Wprowadzenie nowego podatku ma się wiązać z negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi.

Na pewno należy spodziewać się dalszych zjawisk inflacyjnych i oczekiwałbym utraty konkurencyjności polskich producentów eksportujących polskie produkty wyprodukowane w Polsce na rynki europejskie, jak i rynki poza europejskie – podkreślił prof. Piontek.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY