Protesty w Peru. Niestety są ofiary śmiertelne

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ofiary śmiertelne protestów w Peru

Protesty w Peru / Fot. PAP/EPA/Bienvenido Velasco. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Po zaledwie tygodniu ze swojej funkcji zrezygnował premier Pedro Angulo, z rządu odeszła także dwójka ministrów. Angulo ma zastąpić urzędująca od niedawna prezydent Dina Boularte, która władzę przejęła po odwołaniu i aresztowaniu poprzedniego prezydenta.
  • Od początku grudnia w Peru trwa silny kryzys władzy, spowodowany próbą rozwiązania parlamentu przez ówczesnego prezydenta Pedro Castillo.
  • Został on jednak jednogłośnie odwołany z funkcji, a także aresztowany.
  • Na urząd została zaprzysiężona Dina Boularte, a w kraju wybuchły protesty z udziałem zwolenników poprzedniej głowy państwa.
  • Do tego czasu w ich wyniku zginęło 26 osób.
  • Zobacz także: Francja: Zamieszki po przegranym meczu reprezentacji

Konflikt polityczny w Peru eskalował na początku grudnia, gdy ówczesny prezydent Pedro Castillo próbował rozwiązać Kongres. Został jednak jednogłośnie usunięty z urzędu w procesie impeachmentu. 7 grudnia urząd prezydenta objęła Dina Boularte, a w całym kraju wybuchły protesty zwolenników Castillo, którzy domagają się rozwiązania Kongresu, rezygnacji nowej prezydent oraz rozpisania nowych wyborów.

Demonstracje nasiliły się w czwartek, gdy sąd w Limie nałożył na byłego prezydenta areszt domowy. Władze poinformowały, że Castillo został oskarżony o zbrodnie buntu i spisku w celu złamania porządku konstytucyjnego. Jak donosi Reuters, po zaledwie tygodniu ze swojej funkcji zrezygnował premier Pedro Angulo.

Z rządu odeszła też dwójka ministrów – szefowa resortu edukacji Patricia Correa i minister kultury Jair Perez. Zrezygnowali oni tuż po doniesieniach o ofiarach śmiertelnych protestów. Correa napisała na Twitterze, że nie ma usprawiedliwienia dla śmierci współobywateli. Reuters zaznacza, że w protestach zginęło jak dotąd 20 osób, a kolejne sześć zmarło w wyniku incydentów związanych z blokadami dróg.

Czytaj więcej: Rosjanie tęsknią za ZSRR. Chcą wzorować się na UE

Prezydent zastąpi premiera na stanowisku

Na szczytach władzy w Peru dojdzie wkrótce do kolejnych przetasowań. Premiera ma zastąpić obecna prezydent Dina Boluarte, która zmiany w rządzie zapowiedziała w niedzielę.

Protesty, najgorsze, jakie dotknęły ten kraj od lat, grożą zakłóceniem gospodarki i stabilności politycznej Peru oraz podważają zaufanie inwestorów do drugiego na świecie producenta miedzi

– podaje agencja Reutera.

W sobotę Boluarte apelowała do demonstrantów o zakończenie protestów. Jak stwierdziła, nie rozwiązują one problemu. Przekazała też, że zwróciła się do Kongresu z wnioskiem o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Dzień wcześniej Kongres odrzucił proponowaną reformę konstytucji, która zakładała przesunięcie wyborów na grudzień 2023 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wprost.pl, magnapolonia.org

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY