Zachód pozbywa się nielegalnych imigrantów. Odsyłani są do Polski

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dramatyczne sceny w Kijowie

Ukraińscy uchodźcy koczujący na granicy / Fot. PAP/EPA/Wojtek Jargiło. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Kraje unijne odsyłają do Polski nielegalnych imigrantów. Od sierpnia bieżącego roku do naszego kraju zawrócono 353 osoby, z czego najwięcej z Niemiec, Norwegii i Szwecji.

Kraje Unii Europejskiej działają na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego tzw. Dublin III z 2013 roku. Zgodnie z nim, jeśli nielegalny imigrant wnioskował o azyl na przykład w Polsce, a następnie uciekł na Zachód, to po zatrzymaniu jest odsyłany do Polski.

Rzecznik Straży Granicznej, por. Anna Michalska, wskazała, że polskie służby muszą stosować się do unijnej procedury i przyjmować imigrantów.

Polska nie ma żadnego pola manewru. Musimy przyjmować osoby, które złożyły u nas wnioski o ochronę międzynarodową. Państwa, które zatrzymają u siebie uchodźców, przekazują ich nam. Polska ma o tyle trudniej, ponieważ jest krajem, który ma zewnętrzne granice z Unią Europejską i naturalne jest, że migranci muszą dostać się do Polski, żeby przedostać się do Francji, Niemiec czy innych krajów. Alarmowaliśmy już od ubiegłego roku, że przekroczenia granicy z Białorusią i składania wniosku o ochronę międzynarodową w Polsce jest nadużywaniem procedury uchodźczej tylko po to, żeby przedostać się do Polski i stąd wyjechać jak najszybciej do innych krajów Unii Europejskiej

– zauważyła por. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.

Odsyłanie imigrantów do Polski było zawieszone do końca lipca bieżącego roku na prośbę rządu. Po wznowieniu procedury do Polski może trafić kilka tysięcy cudzoziemców.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY