Unijny podatek od największych firm. Polska wniosła zastrzeżenia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Parlament Europejski

Parlament Europejski / Fot. Pixabay

Jak podają media, polska strona miała zablokować w Brukseli projekt dyrektywy o podatkach od największych podmiotów gospodarczych. Polska miałą zgłosić już wczesniej swoje zastrzeżenia. Zdaniem Warszawy, giganci powinni płacić podatki w krajach, gdzie czerpią największe zyski.

Według medialnych doniesień Polska miała zgłosić zastrzeżenia ws. 15-procentowego podatku od największych podmiotów gospodarczych. Zdaniem polskiej strony największe giganty powinny płacić podatki w krajach, gdzie czerpią największe zyski.

Polska wniosła zastrzeżenie jeśli chodzi o tzw. filar drugi. Chodzi o nałożenie 15-procentowego podatku na największe podmioty gospodarcze. Polska wskazuje, że filar drugi powinien być rozpatrywany z filarem pierwszym, czyli nałożeniem podatków na największe światowe przedsiębiorstwa, które czerpią zyski w krajach, w których nie płacą podatków. Polska podniosła, że największe giganty gospodarcze powinny płacić podatki tam, gdzie czerpią zyski

– czytamy.

Czytaj więcej: Kempa: Świat staje się wielowektorowy [NASZ WYWIAD]

MF sygnalizowało potrzebę analizy prawa podatkowego

Ministerstwo finansów miało już wcześniej zgłosić Brukseli swoje zastrzeżenia do dyrektywy o podatkach. Podkreślono, że należy przeprowadzić analizy w tej sprawie.

8 października 2021 r. prawie 140 krajów należących do OECD/G20 osiągnęło przełomowe porozumienie w sprawie międzynarodowej reformy podatkowej, a także w sprawie szczegółowego planu wdrożenia.

W założeniu reformy zyski dużych międzynarodowych i krajowych grup lub firm o łącznym rocznym obrocie wynoszącym co najmniej 750 milionów euro będą opodatkowane minimalną stawką 15 proc.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY