PiS ma nowe propozycje dla rolników

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński / Fot. PAP/Rafał Guz Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Zwiększenie stawki dopłat dla rolników za paliwo rolnicze, rozszerzenie dopłat na producentów i hodowców trzody chlewnej czy podwyższenie rolniczych emerytur - to niektóre z propozycji przedstawionych przez polityków PiS w sobotę w Przysusze w ramach "Zgromadzenia Polskiej Wsi". Zapowiedzieli oni, że za pół roku dojdzie do zaprezentowania "paktu dla wsi".
  • Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas wydarzenia, że za pół roku zostanie zaprezentowany “pakt dla wsi”.
  • Już teraz padły konkretne propozycje dla rolników. Te przedstawił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Chodzi m.in. o  zwiększenie stawki dopłat dla rolników za paliwo rolnicze oraz rozszerzenie dopłat na producentów i hodowców trzody chlewnej.
  • Kowalczyk poinformował też, że udało się zrealizować dawno zapowiadany postulat zrównania dopłat dla rolników.
  • Zobacz także: Nowa inwestycja Mercedesa w Polsce. Fabryka elektrycznych samochodów dostawczych

PiS zwraca się do rolników

Choć najbliższe wybory parlamentarne dopiero na jesieni przyszłego roku, to najwyraźniej partia rządząca już rozpoczyna cykl kampanijnych konwencji wyborczych. W sobotę odbyła się taka dotycząca rolnictwa. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas wydarzenia, że za pół roku zostanie zaprezentowany “pakt dla wsi”.

Taki pakt, gdzie pokażemy zobowiązania państwa wobec rolnictwa i rolników. Nie rolnictwa wobec państwa, ale państwa wobec rolników. Pokażemy też zobowiązania wielkich sieci, które kupują produkty rolnicze, wielkich producentów, którzy też kupują produkty rolne dla swojej produkcji, wobec polskiego rolnika, tak żeby wzmocnić pozycję polskiego rolnika – powiedział.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że obóz rządzący już wprowadził wiele korzystnych dla rolników rozwiązań, m.in. jeżeli chodzi o sprzedaż bezpośrednią produktów rolniczych, czy różnego rodzaju dopłaty, które „były podwyższane i będą podwyższane”.

Ale przyznaję, to w żadnym wypadku nie wyczerpuje jeszcze tego wszystkiego, co trzeba uczynić, by sytuacja polskiej wsi była sytuacją taką, jak być powinna. By ta równość między wsią a miastem, równość pod każdym względem, została w końcu zrealizowana. Zbliżyliśmy się do tego, ale to nie zostało jeszcze osiągnięte – podkreślił.

Nowe propozycje

Już teraz padły konkretne propozycje dla rolników. Te przedstawił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Chodzi m.in. o  zwiększenie stawki dopłat dla rolników za paliwo rolnicze oraz rozszerzenie dopłat na producentów i hodowców trzody chlewnej.

Chcemy do tych limitów dołożyć producentów i hodowców trzody chlewnej, bo tam też paliwo jest potrzebne. Na przyszły rok zaproponujemy zwiększenie limitów dopłat do paliwa dla producentów trzody chlewnej, zwiększenie stawki z 1 zł do 1,20 zł do litra paliwa. To będzie podniesienie o 20 procent tej stawki – poinformował.

2,5-krotnie mają wzrosnąć dopłaty dla pszczelarzy. Kolejną kwestią są emerytury rolnicze.

Jest przygotowana ustawa, bo ten system chcemy wyrównać. Chcemy, aby emerytury w ZUS i KRUS były traktowane jednakowo – zaakcentował szef resortu rolnictwa.

Kowalczyk poinformował też, że udało się zrealizować dawno zapowiadany postulat zrównania dopłat dla rolników.

To jest plan, który wreszcie zrównuje, a nawet przewyższa o dwa procent poziom dopłat bezpośrednich dla gospodarstw do 50 hektarów, czyli tych, których jest już 97 procent. Poziom dopłat bezpośrednich dla tych gospodarstw będzie już (wynosił) 102 procent średniej europejskiej – wskazał.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY