PGG zaopatrzyła już 700 samorządów. Dostarczono ponad 200 tys. ton węgla

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Polska Grupa Górnicza dostarczyła już węgiel do niemal 700 samorządów w Polsce. Sprzedaż do gmin wyniosła prawie 200 tys. ton. Do tej pory zrealizowano ponad połowę całego dostępnego wolumenu węgla.
  • Jak poinformowała Polska Grupa Górnicza, dostarczono 200 ty. ton węgla do 700 samorządów.
  • Ponadto do tej pory spółka zrealizowała połowę całego wolumenu węgla.

Polska Grupa Górnicza poinformowała o sprzedaży 200 tys. ton węgla, które rozdysponowano do 700 samorządów. Według wyliczeń spółka wydaje do samorządów ponad 20 tys. ton węgla na dobę.

Polska Grupa Górnicza S.A. dostarczyła już węgiel do niemal 700 samorządów w Polsce, co stanowi 80 proc. wszystkich gmin, z którymi podjęto współpracę. Sprzedaż do gmin wyniosła prawie 200 tys. ton, co daje od początku grudnia średnio ponad 20 tys. ton węgla na dobę

– czytamy w komunikacie Polskiej Grupy Górniczej.

Spółka poinformowała również, że do tej pory zrealizowała ponad połowę całego wolumenu węgla. Dostawy do gmin są z kolei realizowane bezpośrednio z kopalń i tzw. Kwalifikowanych Dostawców Węgla.

Czytaj więcej: Węgry kontynuują pomoc humanitarną dla Ukrainy

Jak działa ustawa p zakupie preferencyjnym?

Jak informowała PGG w piątek, dotąd ok. 2,3 tys. gmin zgłosiło wszystkim sześciu podmiotom zapotrzebowanie na ok. 1,3 mln ton węgla do końca tego roku oraz ok. 2 mln ton w roku przyszłym, do końca kwietnia 2023 r. Do końca ub. tygodnia według szacunków PGG wszystkie sześć podmiotów dostarczyło gminom łącznie ok. 400 tys. ton węgla.

Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne zakłada, że mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Samorządy, które kupiły węgiel przed wejściem tej ustawy po wyższej cenie, będą mogły wnosić o zwrot różnicy. Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY