Zobacz także: Trwa akcja “Paczuszka dla maluszka”. Jak wesprzeć?
W przeciwieństwie do gazoportu w Świnoujściu, ten gdański będzie tzw. gazoportem pływającym. To znaczy, że stworzy go specjalnego typu statek przystosowany do odbierania ładunków z gazowców transportujących skroplony gaz ziemny.
Inwestycja zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), zdolnej do wyładunku LNG, procesowego składowania i regazyfikacji LNG, a także do świadczenia usług dodatkowych. W zależności od przyjętych założeń w zakresie modelu świadczenia usług, w tym między innymi zakładanego podziału zdolności terminalu na Sloty, w ramach których świadczone będą usługi regazyfikacji albo usługi regazyfikacji i usługi dodatkowe. Terminal FSRU mógłby być przystosowany do prowadzenia regazyfikacji na poziomie odpowiadającym około 6,1 mld m3 paliwa gazowego rocznie – poinformował Gaz-System w komunikacie.
Jak podano, w obecnej sytuacji Komisja Europejska dostrzega konieczność dywersyfikacji źródeł energii. Stąd łatwiej było uzyskać dodatkowe środki na tego typu inwestycję.
Realizacja projektu pływającego Terminalu FSRU w rejonie Gdańska wpisuje się w ramy zarówno polskiej, jak i europejskiej polityki zapewnienia bezpiecznego dostępu do paliwa gazowego. Jest elementem wielu strategii i polityk w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu, jak i odpowiedzią na stale rosnący popyt na paliwo gazowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, wpisuje się także w proces transformacji energetycznej i gospodarczej kraju, zakładającej przejście na mniej emisyjne źródła energii – podał Gaz-System.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Magna Polonia