Międzynarodowa Konferencja Naukowa. Instytut Pileckiego wyjaśni pojęcie zbrodni genocydu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mural upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki w Gryfinie.

Mural upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki w Gryfinie. / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

8 i 9 grudnia w warszawskim Pałacu Staszica odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa podsumowująca projekt "Wkład polskiej myśli prawno-naukowej w kształtowanie pojęcia zbrodni genocydu". Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Pileckiego.

Od czwartku, przez najbliższe dwa dni tj. 8 i 9 grudnia w warszawskim Pałacu Staszica odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa podsumowująca projekt “Wkład polskiej myśli prawno-naukowej w kształtowanie pojęcia zbrodni genocydu”.

XX wiek, a w szczególności II wojna światowa, przyniósł największą w historii liczbę ofiar, szacowaną w milionach bezbronnych cywili. Instrumenty terroru wymierzono w grupy, społeczności i całe narody skazane na wyniszczenie decyzjami politycznymi, które uzasadniano totalitarnymi ideologiami

– zauważył Instytut Pileckiego.

Twórcą pojęcia ludobójstwa był polski prawnik Rafał Lemkin, który jako jeden z pierwszych uznał, że ochrony wymagają nie tylko prawa jednostek, lecz także całych narodów i grup etnicznych.

Pierwsze jego badania, które doprowadziły go do sformułowania tego pojęcia, sięgają już wczesnych lat trzydziestych

– podkreślili organizatorzy konferencji “Ludobójcze zbrodnie zaborczych reżimów. Od II wojny światowej do Ukrainy”.

Celem tegorocznej konferencji w Pałacu Staszica w Warszawie jest przybliżenie działań zmierzających do napiętnowania i powstrzymania ludobójstwa.

Chcemy przyjrzeć się działaniom prawników, także dyplomatów i polityków – nie tylko Polaków, lecz także osób innych narodowości – których celem była pomoc ofiarom wojny totalnej wymierzonej w ludność cywilną Europy i świata, a wreszcie wprowadzenie w przestrzeni międzynarodowej prawnych i politycznych mechanizmów, które w przyszłości skutecznie stałyby na straży prawa do życia jednostek i całych narodów

– czytamy w zaproszeniu.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Podczas sześciu paneli konferencji badacze będą dyskutować m.in. o ludobójstwie przeprowadzonym przez reżimy totalitarne w XX wieku, sposobach ich rozliczania oraz upamiętniania, ale również o współczesnych zbrodniach popełnianych przez reżim kremlowski na tymczasowo okupowanej części Ukrainy.

Badacze z Polski i Ukrainy prześledzą również pierwsze próby osądzenia zbrodni rosyjskich okupantów, a także działania na rzecz nagłośnienia dramatu narodu ukraińskiego na forum międzynarodowym.

Czytaj więcej: Nigeria ogranicza wypłacanie gotówki. MFW ostrzega przed przestępczością finansową

Lemkin – polski autor pojęcia ludobójstwa

Konferencja organizowana jest w rocznicę jednego z największych sukcesów Rafała Lemkina, jakim było przyjęcie 9 grudnia 1948 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ “Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa”.

Od tego czasu polski prawnik mocno zaangażował się w promocję ratyfikacji konwencji. Ostatecznie została ona przyjęta 14 października 1950 r. Pod dokumentem podpisało się dwadzieścia państw nadając jej tym samym międzynarodowe uprawnienia.

W kolejnych latach apelował o rozszerzenie tego pojęcia na mordy popełniane w okresie pokoju. Wśród tego rodzaju czynów wymieniał m.in. spowodowaną przez władze ZSRS wielką klęskę głodu na Ukrainie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY