- Instytut Pileckiego organizuje w dniach 8-9 grudnia Międzynarodową Konferencję Naukową, która ma miejsce w warszawskim Pałacu Staszica.
- Podsumowany będzie projekt pt. Wkład polskiej myśli prawno-naukowej w kształtowanie pojęcia zbrodni genocydu.
- Warto przypomnieć, że twórcą pojęcia ludobójstwa był polski prawnik Rafał Lemkin.
- Zobacz także: Ignacy Łukasiewicz – polski pionier przemysłu naftowego, wynalazca, katolik i polski patriota
Od czwartku, przez najbliższe dwa dni tj. 8 i 9 grudnia w warszawskim Pałacu Staszica odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa podsumowująca projekt “Wkład polskiej myśli prawno-naukowej w kształtowanie pojęcia zbrodni genocydu”.
XX wiek, a w szczególności II wojna światowa, przyniósł największą w historii liczbę ofiar, szacowaną w milionach bezbronnych cywili. Instrumenty terroru wymierzono w grupy, społeczności i całe narody skazane na wyniszczenie decyzjami politycznymi, które uzasadniano totalitarnymi ideologiami
– zauważył Instytut Pileckiego.
Twórcą pojęcia ludobójstwa był polski prawnik Rafał Lemkin, który jako jeden z pierwszych uznał, że ochrony wymagają nie tylko prawa jednostek, lecz także całych narodów i grup etnicznych.
Pierwsze jego badania, które doprowadziły go do sformułowania tego pojęcia, sięgają już wczesnych lat trzydziestych
– podkreślili organizatorzy konferencji “Ludobójcze zbrodnie zaborczych reżimów. Od II wojny światowej do Ukrainy”.
Już jutro Międzynarodowa Konferencja Naukowa: "Ludobójcze zbrodnie zaborczych rezimów. Od II wojny światowej do Ukrainy. Podsumowanie projektu". Co ważne, 9 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci i Godności Ofiar Zbrodni Ludobójstwa
— Instytut Pileckiego (@InstPileckiego) December 7, 2022
oraz Zapobiegania tej Zbrodni. pic.twitter.com/xdFFpo1c6I
Celem tegorocznej konferencji w Pałacu Staszica w Warszawie jest przybliżenie działań zmierzających do napiętnowania i powstrzymania ludobójstwa.
Chcemy przyjrzeć się działaniom prawników, także dyplomatów i polityków – nie tylko Polaków, lecz także osób innych narodowości – których celem była pomoc ofiarom wojny totalnej wymierzonej w ludność cywilną Europy i świata, a wreszcie wprowadzenie w przestrzeni międzynarodowej prawnych i politycznych mechanizmów, które w przyszłości skutecznie stałyby na straży prawa do życia jednostek i całych narodów
– czytamy w zaproszeniu.
Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Podczas sześciu paneli konferencji badacze będą dyskutować m.in. o ludobójstwie przeprowadzonym przez reżimy totalitarne w XX wieku, sposobach ich rozliczania oraz upamiętniania, ale również o współczesnych zbrodniach popełnianych przez reżim kremlowski na tymczasowo okupowanej części Ukrainy.
Badacze z Polski i Ukrainy prześledzą również pierwsze próby osądzenia zbrodni rosyjskich okupantów, a także działania na rzecz nagłośnienia dramatu narodu ukraińskiego na forum międzynarodowym.
Podczas Szczytu @W4UA_Summit dyrektor @InstPileckiego prof. Magdalena Gawin prezentuje raport o działaniach #CentrumLemkina. Działające w ramach Instytutu Pileckiego Centrum Lemkina, powołane po 24 lutego 2022 r. dokumentuje rosyjskie zbrodnie w Ukrainie. pic.twitter.com/jKZIWRnrpH
— Instytut Pileckiego (@InstPileckiego) December 8, 2022
Czytaj więcej: Nigeria ogranicza wypłacanie gotówki. MFW ostrzega przed przestępczością finansową
Lemkin – polski autor pojęcia ludobójstwa
Konferencja organizowana jest w rocznicę jednego z największych sukcesów Rafała Lemkina, jakim było przyjęcie 9 grudnia 1948 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ “Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa”.
Od tego czasu polski prawnik mocno zaangażował się w promocję ratyfikacji konwencji. Ostatecznie została ona przyjęta 14 października 1950 r. Pod dokumentem podpisało się dwadzieścia państw nadając jej tym samym międzynarodowe uprawnienia.
W kolejnych latach apelował o rozszerzenie tego pojęcia na mordy popełniane w okresie pokoju. Wśród tego rodzaju czynów wymieniał m.in. spowodowaną przez władze ZSRS wielką klęskę głodu na Ukrainie.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
pch24.pl