Białoruś: Zdewastowano Krzyż Katyński

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter/Roty Niepodległości

Zdewastowano Krzyż Katyński na cmentarzu wojskowym w białoruskim Grodnie; z płyty pomnika zostały wyrwane trzy pamiątkowe tablice w językach polskim i białoruskim – poinformował wiceprezes Związku Polaków na Białorusi, Marek Zaniewski.

Zobacz także: Paryż: Dzieci muszą chodzić do przedszkola pod eskortą policji

To nie pierwszy tego typu akt wandalizmu na Białorusi. Zrównano z ziemią szereg miejsc pochówku i upamiętnień polskich żołnierzy w Jodkowiczach, Mikuliszkach, Wołkowysku, Kaczycach, Stryjówce, Surkontach i Piaskowcach. Z kolei we wrześniu zniszczono zbiorową mogiłę żołnierzy Armii Krajowej, zlokalizowaną w Plebaniszkach, około 20 km od Grodna. 

Tym razem komuś najwyraźniej nie podobał się Krzyż Katyński, upamiętniający polskich i białoruskich oficerów, zamordowanych wiosną 1940 roku w Katyniu przez sowieckie służby bezpieczeństwa.

Krzyż Katyński jest miejscem symbolicznym, bardzo ważnym dla Polaków z Grodna i Grodzieńszczyzny. Niestety nadal trwa walka z polskością na Białorusi. Mniejszość narodowa, miejsca pamięci, groby żołnierzy, szkolnictwo, oświata – wszystko, co polskie jest dzisiaj uważane przez władze Białorusi za wrogi element – napisał Marek Zaniewski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY