Orbán: Doniesienia o zawetowaniu przez Węgry pakietu pomocy UE dla Ukrainy to “fake news”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Viktor Orban

Premier Viktor Orban / Fot. PAP/EPA/Benko Vivien Cher HANDOUT Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Węgierski premier poinformował, że jego kraj jest gotowy udzielić Ukrainie dwustronnej pomocy, ale nie będzie narażał przyszłych pokoleń na ogromne zadłużenie, aby kontynuować finansowanie wojny, której sankcje nie przybliżyły do zakończenia "ani o milimetr".
  • Premier Węgier Viktor Orbán zaprzeczył we wtorek doniesieniom, że jego kraj zawetował na spotkaniu ministrów finansów Unii Europejskiej pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 18 mld euro.
  • “Chcemy jednak przekonać państwa członkowskie UE, że wspólny dług UE nie jest rozwiązaniem. Jeśli nadal będziemy podążać drogą w kierunku wspólnoty zadłużenia, nie będziemy mogli zawrócić” – ostrzegł.
  • W zeszłym tygodniu Orbán powiedział słuchaczom węgierskiego radia, że choć Węgry chętnie wesprą Ukrainę poprzez dwustronne porozumienie między krajami, to nie widzi korzyści w tym, że Europa stanie się “wspólnotą długów”.
  • Zobacz także: Kurski w Banku Światowym. “Wiem, że tu też dobrze przysłużę się Polsce”

Orbán dementuje informacje medialne

Premier Węgier Viktor Orbán zaprzeczył we wtorek doniesieniom, że jego kraj zawetował na spotkaniu ministrów finansów Unii Europejskiej pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 18 mld euro.

“Dzisiejsze wiadomości mówiły o tym, że Węgry zawetowały pomoc finansową dla Ukrainy. To fake news” – napisał Orbán, dodając, że “Węgry są gotowe udzielić Ukrainie pomocy finansowej na zasadzie bilateralnej. Bez weta, bez szantażu”.

Węgry przeciw wspólnotowemu długowi

W dwóch kolejnych tweetach Orbán uszczegółowił stanowisko Węgier:

“Chcemy jednak przekonać państwa członkowskie UE, że wspólny dług UE nie jest rozwiązaniem. Jeśli nadal będziemy podążać drogą w kierunku wspólnoty zadłużenia, nie będziemy mogli zawrócić” – ostrzegł.

“Wyobrażamy sobie inną przyszłość dla Europy. Taką zbudowaną na silnych państwach członkowskich, zamiast na ogromnych stosach wspólnego długu” – dodał.

We wtorek wszystkie główne serwisy informacyjne, w tym Reuters, Associated Press, Financial Times i Politico podały, że Węgry zawetowały unijną pomoc dla Ukrainy w związku z decyzją bloku o opóźnieniu KPO dla Budapesztu.

“Na spotkaniu ministrów gospodarki i finansów UE w Brukseli węgierski minister Mihaly Varga potwierdził sprzeciw swojego rządu wobec pożyczki dla Ukrainy finansowanej ze wspólnych pożyczek UE. Budapeszt powiedział, że zapewni Kijowowi dwustronną pomoc” – podał Reuters.

W zeszłym tygodniu Orbán powiedział słuchaczom węgierskiego radia, że choć Węgry chętnie wesprą Ukrainę poprzez dwustronne porozumienie między krajami, to nie widzi korzyści w tym, że Europa stanie się “wspólnotą długów”. Dodał, że “nie tylko nasze dzieci, ale i nasze wnuki poniosą konsekwencje” masowego programu wspólnych pożyczek proponowanego przez Unię Europejską, aby kontynuować finansowanie obrony Ukrainy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmx.news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY