Kolorz: W sprawie odchodzenia od węgla Unia Europejska mówi swoje, a my swoje

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dominik Kolorz

Dominik Kolorz / Fot. YouTube

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans w poniedziałek w Chorzowie spotkał się ze stroną społeczną w kontekście kwestii wygaszania polskiego górnictwa. Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, Dominik Kolorz nie jest "wielkim optymistą" po rezultacie tych rozmów.

Zobacz także: Piramida finansowa w firmie brokerskiej. CBA przeprowadziło kolejną falę zatrzymań

Strona społeczna naciska, aby wygaszanie górnictwa w Polsce było wolniejsze, niż pierwotnie planowano.

Natomiast padały też tu dosyć niebezpieczne sformułowania, dotyczące chociażby czasu określonego w naszej umowie społecznej. Pan Timmermans jest przekonany, że można szybciej odejść od węgla, nawet w takiej trudnej sytuacji związanej z bezpieczeństwem energetycznym. My twierdzimy, że 2049 r. jest święty, a być może nawet w obecnej sytuacji trzeba by trochę pokombinować dalej, nie wiem czy do 2055 r. czy do 2060 r. – powiedział Dominik Kolorz.

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” jest pogodzony z tym, że polskie górnictwo w określonej przyszłości zostanie zamknięte.

Jedynym elementem, co do którego się nie różnimy, to to, że transformacji trzeba dokonać. Natomiast tempo, zasady i cele – jednak są zdecydowanie różne – wskazał.

Wiceszef KE dopuszcza możliwość jedynie chwilowego zwiększenia wydobycia węgla.

Zakładamy, że jest to chwilowa sytuacja, że przyspieszymy transformację w kierunku energii odnawialnej, która jest o wiele tańsza od węgla i oczywiście o wiele czystsza – stwierdził.

Jak przypomniał Timmermans, unijnym celem jest osiągnięcie do 2030 r. poziomu 45 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych, co oznacza zwiększenie ambicji wobec wcześniejszych założeń. Wyraził on podziw dla działań polskiego społeczeństwa w kontekście transformacji energetycznej.

Tym, co robi wrażenie, jest tempo, w jakim polscy obywatele przechodzą na systemy solarne i pompy ciepła. Polska jest tu absolutnie liderem, w żadnym innym kraju tak się nie dzieje – podkreślił.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY