Macron uderza USA. “To grozi podziałem Zachodu”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Macron krytykuje USA

Prezydent Francji Emmanuel Macron i wiceprezydent USA Kamala Harris / Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji, określając ją jako "superagresywną" i ostrzegając, że może doprowadzić do podzielenia Zachodu i deindustrializacji Europy.
  • Prezydent Francji Emmanuel Macron udał się środę do Stanów Zjednoczonych.
  • Na miejscu spotkał się z amerykańskimi kongresmenami, których skrytykował za ustawę o regulacji inflacji.
  • Jego zdaniem ustawa mocno uderzy w Europę i doprowadzi do deindustrializacji Unii Europejskiej.
  • Macron odwiedził również ośrodek NASA, gdzie spotkał się z wiceprezydent Kamalą Harris.
  • W czwartek zjadł on kolację z prezydentem USA Joe Bidenem i jego małżonką.
  • Zobacz także: Ruszył cykl giełd pracy dla osób niepełnosprawnych

Podczas rozmowy z amerykańskimi kongresmenami w środę prezydent Francji Emmanuel Macron określił podpisaną przez amerykańskiego prezydenta Joe Bidena ustawę jako “superagresywną” wobec europejskich firm .

Uchwalona w celu walki z inflacją IRA jest uznawana przez Francję i Unię Europejską za protekcjonistyczną. Amerykańska ustawa zakłada m.in. ogromny plan inwestycyjny o wartości około 370 mld dolarów, mający na celu wsparcie amerykańskiego przemysłu w celu przyspieszenia transformacji energetycznej. IRA przyznaje hojne dotacje na pojazdy elektryczne, baterie, energię odnawialną pod warunkiem, że są one produkowane na terytorium USA.

Postawcie się na moim miejscu. Nikt nie kontaktował się ze mną, gdy prowadzono rozmowy w sprawie IRA. Być może ta ustawa rozwiąże wasz problem, ale wy zwiększycie mój problem

– powiedział prezydent Francji do amerykańskich kongresmenów.

Ostrzegał on również, że taka sytuacja doprowadzi do utraty wielu miejsc pracy, jeśli nadal nie zostanie podjęta współpraca między Europą, a Stanami Zjednoczonymi. Zauważył również, że obecne wybory dokonane przez amerykańskich polityków podzielą Zachód. Podkreślił jednak potrzebę dwustronnej współpracy.

Słowa Macrona świadczą o francuskiej i europejskiej irytacji amerykańskim ustawodawstwem, ponieważ IRA uderza w import z Europy i niesie ze sobą groźbę wzmożonej deindustrializacji UE.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że Stany Zjednoczone patrzą głównie na Stany Zjednoczone. A potem na swoją rywalizację z Chinami, a Francja i Europa stają się zmienną dostosowawczą

– zaznaczył poirytowany francuski przywódca.

Czytaj więcej: Sensacyjne rozstrzygnięcia w Mundialu. “Danke, Señor Havertz” [+WIDEO]

Spotkanie w NASA i z Bidenem

Macron odwiedził w środę również siedzibę NASA, gdzie podczas spotkania z wiceprezydent Kamalą Harris podkreślił znaczenie zasad dotyczących działania w kosmosie.

Przestrzeń kosmiczna stanowi nowe miejsce konfliktu. Dla Francji i Stanów Zjednoczonych ważna jest współpraca w zakresie ustalania zasad i norm, ponieważ łączy je zaangażowanie w naukę i wartości demokratyczne

– powiedział Macron.

Rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Kirby, powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej, że na szczycie tematów rozmów podczas wizyty Macrona w Waszyngtonie znajdują się też Chiny.

Relacje USA i Francji pozostają napięte po tym, gdy we wrześniu 2021 r. USA ogłosiły nowy sojusz AUKUS z Australią i Wielką Brytanią, co wzbudziło gniew Francji, który straciła wówczas duży kontrakt na sprzedaż okrętów podwodnych Australii, ponieważ Canberra pod naciskiem USA wycofała się z tej umowy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY