Dodatek energetyczny – od kiedy można składać wnioski?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Od 1 grudnia można składać wnioski o dodatek elektryczny. Jest to jednorazowe wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Dodatek uzależniony jest od zużycia i wynosi 1 tys. zł lub 1,5 tys. złotych.

Już od 1 grudnia b.r. można składać wnioski o dodatek energetyczny, o który mogą się ubiegać gospodarstwa domowe, gdzie jedynym źródłem ciepła jest energia elektryczna. Dodatek jest uzależniony od zużycia prądu. Maksymalnie wnioskodawca może otrzymać do 1,5 tys. zł rekompensaty.

  • 1 000 zł – dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie,
  • 1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie (warunkiem jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za rok 2021).

Środki te są przyznawane na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku.

Jak wyjaśnia Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń, pomoc państwa ma związek z sytuacją na rynku energii.

Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, które źródło ogrzewania na prąd mają zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. To jest warunek niezbędny, aby otrzymać świadczenie. Dodatek będzie wypłacany w wysokości 1 tys. złotych. Jeżeli nasze zużycie elektryczne w 2021 roku było powyżej 5 MWh, to wtedy dodatek będzie wynosił 1,5 tys. złotych

– przekazał zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń Damian Napierała.

Obowiązuje przy tym zasada: jeden adres zamieszkania, jeden dodatek elektryczny.

Czytaj więcej: Panika na Wyspach Kanaryjskich. Meteoryt z hukiem spadł do morza

Gdzie można składać wnioski o dodatek energetyczny?

Wnioski można składać w gminach właściwych ze względu na miejsce zamieszkania do 1 lutego. Można to zrobić osobiście lub on-line za pomocą e-PUAP.

Wypłata środków ma nastąpić do 31 marca przyszłego roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl, gov.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY