Problemy ukraińskiej sieci energetycznej. Spodziewane kolejne ataki rakietowe

wideo
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Iskry

Iskry / Fot. Twitter

Uszkodzona sieć jest bardzo podatna na załamanie nawet bez kolejnych ataków.

Syreny ostrzegające przed atakami lotniczymi rozbrzmiały po południu czasu lokalnego we wtorek na prawie całej Ukrainie. Nieco później władze odwołały alarm przeciwlotniczy w większości regionów. Zagrożeniem jest jednak także sama sieć elektryczna, której przepięcia i zapady widoczne są na ulicach.

Jak dotąd nie odnotowano nowych rosyjskich ataków lotniczych. Ukraińscy urzędnicy ostrzegali wcześniej, że Rosja przygotowuje nową falę ataków rakietowych, wymierzonych przede wszystkim w infrastrukturę energetyczną kraju. Zrobił to na przykład prezydent Zełenski.

Rozumiemy, że terroryści przygotowują nowe ataki, wiemy to dokładnie. I dopóki mają rakiety, nie uspokoją się

– powiedział w niedzielę w swoim regularnym wieczornym wystąpieniu.

Od października Rosja nasiliła ataki lotnicze na Ukrainę, biorąc na celownik sektor energetyczny. Efektem były powszechne przerwy w dostawach m.in. energii elektrycznej, ciepła i wody. Władze ukraińskie informują również o ofiarach cywilnych w następstwie tego zdarzenia.

Lecą iskry

Prawie tydzień po tych uderzeniach Ukraina wciąż próbuje przywrócić dostawy energii elektrycznej. Uszkodzona sieć jest jednak bardzo podatna na załamanie nawet bez kolejnych ataków. Przepięcia powodują niebezpieczne sytuacje bezpośrednio na ulicach. Z linii energetycznych padają roje iskier. Zjawisko to jest prawdopodobnie spowodowane wyższymi napięciami niż te, na które zaprojektowana jest sieć. Nadmierne obciążenie jest prawdopodobnie spowodowane rosyjskimi atakami wybijającymi stacje kontrolne.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY