Borrell chce ograniczenia zasady jednomyślności. “Polska będzie po prostu przegłosowywana”

ważne
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
UE zawiesiłą umowę wizową z Rosją

Komisarz UE ds dyplomacji Josep Borrell / Fot. PAP/EPA/Martin Divisek. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W dzisiejszym i przyszłym złożonym i nieprzewidywalnym świecie nadal uważam - i opowiadam się za tym - że szersze stosowanie głosowania większością kwalifikowaną w dziedzinie stosunków zewnętrznych mogłoby przynieść znaczne korzyści i pomóc UE w szybszym i skuteczniejszym podejmowaniu decyzji w obronie naszych interesów i wartości - stwierdził szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Koniec z zasadą jednomyślności?

Wg Borrella UE w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainie zachowała się wzorowo.

Reakcja UE na nielegalną agresję wojskową Rosji na Ukrainę była zdecydowana i solidarna, tak by możliwe było zapewnienie Ukrainie wsparcia w niespotykanej dotąd skali. To dowód na to, że nasze instytucje działają i że potrafimy skutecznie reagować w obliczu bezprecedensowego kryzysu w Europie. Prawie we wszystkich dziedzinach, w których na osiągnięcie konsensusu normalnie potrzeba byłoby wielu miesięcy, UE i jej 27 państw członkowskich zareagowały bardzo szybko, podejmując decyzje w rekordowym czasie, niekiedy osiągając porozumienie w ciągu kilku godzin, i nie bojąc się przy tym wejść na obszary, które były wcześniej tematami tabu – takie jak finansowanie dostaw broni. Jak dotąd udało nam się osiągnąć jednomyślność we wszystkich kwestiach – podkreślił.

Jednocześnie jego zdaniem powinno się ograniczyć zasadę jednomyślności.

W dzisiejszym i przyszłym złożonym i nieprzewidywalnym świecie nadal uważam – i opowiadam się za tym – że szersze stosowanie głosowania większością kwalifikowaną w dziedzinie stosunków zewnętrznych mogłoby przynieść znaczne korzyści i pomóc UE w szybszym i skuteczniejszym podejmowaniu decyzji w obronie naszych interesów i wartości – stwierdził szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej”.

“Polska będzie po prostu przegłosowywana”

Na te słowa zareagowała polityk Ruchu Narodowego, Anna Bryłka.

Koniec z zasadą jednomyślności w UE coraz bliżej. To już kolejna taka wypowiedź unijnego polityka. Brak weta oznacza, że w kluczowych obszarach, sprzecznych z polskim interesem, Polska będzie po prostu przegłosowywana – napisała.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Dziennik Gazeta Prawna, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY