Koszalin. IPN domaga się sprawiedliwości dla Pietkiewicz

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Canva

Instytut Pamięci Narodowej domaga się unieważnienia represyjnego wyroku z 1982 r., skazującego na więzienie ówczesną działaczkę "Solidarności" Zofię Pietkiewicz.
  • Instytut Pamięci Narodowej wniósł do sądu okręgowego w Koszalinie o unieważnienie wyroku sprzed 40 lat.
  • Sprawa dotyczy zmarłej 19 lat temu koszalińskiej opozycjonistki Zofii Pietkiewicz.
  • Została ona skazana w 1982 r. na 8 lat pozbawienia wolności za obrazę funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.
  • Wyrok orzekł wówczas sędzia Waldemar Płóciennik, który orzeka obecnie w Izbie Karnej Sądu Najwyższego.
  • W wydanym w styczniu 2018 r. oświadczeniu sędzia Płóciennik przyznał, że wydał nieprawomocny wyrok.
  • Zobacz także: Nowe przepisy o ruchu drogowym. Ułatwienia dla kierowców

Koszaliński serwis “gk24.pl’ przypomina, żelokalna bohaterka Zofia Pietkiewicz została skazana 2 września 1982 r. przez sąd rejonowy w Koszalinie na 8 miesięcy pozbawienia wolności. Wówczas w jej sprawie orzekał sędzia Waldemar Płóciennik. Swoją decyzję podpierał dekretem o stanie wojennym, uznają opozycjonistkę za winną znieważenia funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, kierując w ich stronę niestosowne słowa.

Do rzekomego znieważenia miało dojść podczas patriotycznej manifestacji, jaka przetoczyła się przez koszaliński rynek w rocznicę Porozumień Sierpniowych. Pietkiewicz ze względu na pełnienie funkcji przewodniczącej KZ NSZZ “Solidarność” przy Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych została potraktowana surowo.

5 października 1982 r. kara została zmniejszona do czterech miesięcy. Całą karę odbyła w ciężkim, kobiecym więzieniu w Zakładzie Karnym w Bydgoszczy – Fordonie. Doznawała tam licznych upokorzeń i represji.

IPN chce sprawiedliwości dla niezłomnej Pietkiewicz

Zofia Pietkiewicz, nie żyje już od 19 lat. Wyrokiem sprzed 40 lat zajął się szczeciński oddział IPN, który skierował do sądu okręgowego w Koszalinie wniosek o stwierdzenie nieważności.

Naczelnik działającej w ramach IPN Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie Marek Rabiega wytłumaczył, że skazanie Pietkiewicz było oznaką represji, wpływający na jej dalsze życie.

Skazanie Zofii Pietkiewicz było represyjne, wyrok ten ją skrzywdził i wpłynął na jej życie. Jego unieważnienie to obowiązek, który na nas spoczywa

– podkreślił prokurator Marek Rabiega.

Z kolei sędzia Sławomir Przykucki z sądu okręgowego w Koszalinie zapewnił, że nowy wyrok w tej sprawie ma zapaść bardzo szybko.

Może nawet do końca tego roku. W takich sprawach z reguły wystarcza jedno posiedzenie składu sędziowskiego

– zaznaczył rzecznik sądu okręgowego w Koszalinie Sławomir Przykucki.

Dodaje, że po unieważnieniu wyroku sam skrzywdzony lub jego bliscy mogą wystąpić o odszkodowanie i w wielu przypadkach tak właśnie się dzieje.

Czytaj więcej: USA: Urzędnik ds. odpadów nuklearnych ukradł na lotnisku walizkę z kobiecymi ubraniami. Początkowo twierdził, że były jego

Kim jest sędzia Waldemar Płóciennik

Sędzia Waldemar Płóciennik orzeka obecnie w Izbie Karnej Sądu Najwyższego, gdzie trafił 26 czerwca 2005 r. Premierem był wtedy Marek Belka, a ministrem sprawiedliwości – Andrzej Kalwas.

W wydanym w styczniu 2018 r. oświadczeniu sędzia Płóciennik przyznał, że wydał nieprawomocny wyrok skazujący Zofię Pietkiewicz, ale zrobił to na podstawie i w granicach obowiązującego wówczas prawa. Oskarżona miało prawo wyboru obrońcy i rozmowy z nim bez udziału osób trzecich.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY