Rosja odracza zaplanowane rozmowy z USA o redukcji broni jądrowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Rosji

Flaga Rosji / Fot. YouTube

Zaplanowane na wtorek w Egipcie rozmowy o rozbrojeniu nuklearnym między Rosją a Stanami Zjednoczonymi zostały w poniedziałek w ostatniej chwili odwołane.

Zaplanowane na wtorek w Egipcie rozmowy o rozbrojeniu nuklearnym między Rosją a Stanami Zjednoczonymi zostały w poniedziałek w ostatniej chwili odwołane – poinformowało rosyjskie MSZ i ambasada USA w Moskwie. 

Dwa mocarstwa atomowe miały usiąść w Kairze, by rozpocząć rozmowy o redukcji broni strategicznej (START), co stanowiłoby pierwsze rozmowy w ramach traktatu nuklearnego od czasu ataku Rosji na Ukrainę.

Moskwa ogłosiła, że rozmowy, które zostały już poprzednio zawieszone na dwa lata, zostaną ponownie odłożone, nie podając żadnego formalnego powodu. 

Rosja jednostronnie przełożyła spotkanie i powiedziała, że zaproponuje nowe daty

– rosyjski portal informacyjny Kommersant zacytował wypowiedź ambasady USA w Moskwie.

START

Oczekiwano, że strony wykorzystają rozmowy do ustanowienia ram pozwalających obu stronom na przeprowadzanie inspekcji arsenału nuklearnego po tym, jak Rosja przestała zezwalać na inspekcje amerykańskie w sierpniu. 

Układ START, który został ostatnio odnowiony w 2011 roku, ogranicza liczbę strategicznych głowic nuklearnych, które mogą rozmieścić Stany Zjednoczone i Rosja. 

Gdyby spotkanie doszło do skutku, wtorkowe rozmowy mogłyby zasygnalizować nową gotowość obu stron do powrotu do stołu negocjacyjnego w obliczu wysokiego napięcia spowodowanego inwazją Kremla na Ukrainę i późniejszym przekazaniem przez Waszyngton miliardów dolarów pomocy wojskowej dla Kijowa.  

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The Moscow Times

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY