Premier: Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Flickr

Premier wyraził życzenie, by UE podjęła w tej sprawie szybkie decyzje. "Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować".
  • Według Fińskiego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem, w październiku Polska zajmowała siódme miejsce, jeśli chodzi o import ropy z Rosji.
  • Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że cała rosyjska ropa powinna być zakazana w ramach sankcji mających na celu zmniejszenie finansowania działań wojennych na Ukrainie.
  • Powiedział, że Polska “jako jeden z głównych organizatorów wielu pakietów sankcji” optuje za jak najszybszym wyłączeniem rosyjskiej ropy.
  • Zobacz też: Estoński MON: Mimo strat, potęga militarna Rosji pozostaje w dużej mierze niezmieniona

Według Fińskiego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem, w październiku Polska zajmowała siódme miejsce, jeśli chodzi o import ropy z Rosji.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że cała rosyjska ropa powinna być zakazana w ramach sankcji mających na celu zmniejszenie dochodów Moskwy z eksportu ropy, aby miała mniej pieniędzy na finansowanie działań wojennych na Ukrainie.

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować.

Powiedział, że Polska “jako jeden z głównych organizatorów wielu pakietów sankcji” optuje za jak najszybszym wyłączeniem rosyjskiej ropy. Prezes Rady Ministrów zaznaczył też, że w ubiegłym tygodniu Polska wraz z państwami bałtyckimi była najbardziej zdeterminowana, by ograniczyć możliwość eksportu rosyjskiej ropy za pomocą tankowców i ustalić taką cenę maksymalną rosyjskiej ropy, która mogłaby “zaboleć” Moskwę.

UE

W ubiegłym tygodniu Polska zablokowała propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą ograniczenia ceny rosyjskiej ropy na poziomie 65 dolarów za baryłkę argumentując, że proponowany pułap jest zbyt wysoki. Polskie stanowisko popiera grupa innych członków UE, w tym państwa bałtyckie.

W tym tygodniu mają być kontynuowane rozmowy między krajami UE na temat maksymalnej ceny rosyjskiej ropy. Kraje UE chcą osiągnąć porozumienie przed 5 grudnia, kiedy to wchodzi w życie unijne embargo na eksport morski rosyjskiej ropy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wGospodarce, Rp.pl, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY