Połowa Polaków nie inwestuje oszczędności

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pexels

Spowodowana przez działania rządu inflacja sprawia, że Polacy inwestują mniej.
  • Połowa Polaków posiadających nadwyżki finansowe nie inwestuje tych pieniędzy – wynika z tegorocznej edycji badania Grupy Assay i Maison & Partners.
  • Z raportu wynika również, że około 57 proc. Polaków posiada oszczędności, których średnia wartość wynosi 35 809 zł.
  • W tegorocznej edycji raportu znalazły się również wyniki badań przeprowadzonych w Niemczech i Rumunii.
  • Zobacz też: UOKiK wykrył dużo nieprawidłowości odnośnie oznaczeń cen w sklepach

Połowa Polaków posiadających nadwyżki finansowe nie inwestuje tych pieniędzy – wynika z tegorocznej edycji badania Grupy Assay i Maison & Partners. Z raportu wynika również, że około 57 proc. Polaków posiada oszczędności, których średnia wartość wynosi 35 809 zł.

W porównaniu z badaniem z lipca ubiegłego roku, odsetek osób posiadających oszczędności wzrósł o 1 punkt procentowy, a ich wartość o 20 procent. W porównaniu z wynikami z 2021 roku, odsetek respondentów, którzy zadeklarowali, że zaoszczędzili co najmniej 30 000 złotych wzrósł z 18 procent do 27 procent. Połowa respondentów wskazała jednak, że ich oszczędności mogą pozwolić na utrzymanie się nie dłużej niż przez pół roku.

Wysoki nominalny wzrost średniej wartości oszczędności w ciągu zaledwie półtora roku sugerowałby, że Polacy bogacą się stosunkowo szybko. Prezes Grupy Assay Łukasz Blichewicz skomentował jednak, że jeśli wziąć pod uwagę dwucyfrową inflację w Polsce, to poziom posiadanych przez Polaków oszczędności nie zmienił się znacząco.

Niemcy i Rumunia

W tegorocznej edycji raportu znalazły się również wyniki badań przeprowadzonych w Niemczech i Rumunii. Okazuje się, że przeciętne oszczędności Rumunów są niższe niż Polaków i wynoszą około 4 682 euro, ale oszczędności posiadane przez Niemców są zdecydowanie wyższe i wynoszą około 78 749 euro.

Pomimo tych różnic w oszczędnościach pomiędzy trzema krajami, wszystkie one reagują tak samo na obecną sytuację geopolityczną – wszystkie oszczędzają i inwestują mniej z powodu wysokiej inflacji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY