Polska ma na razie nadwyżkę budżetową, ale finanse publiczne są pod presją

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pexels

Kasa państwa wciąż pęcznieje od nadwyżki dochodów nad wydatkami, ale prognozy mówią o deficycie budżetowym na koniec roku fiskalnego.
  • Nadwyżka budżetowa Polski w październiku 2022 r. wyniosła 27,2 mld zł, ciut mniej niż we wrześniu.
  • W tym roku dochody z podatku dochodowego od osób prawnych znacznie wzrosły w stosunku do roku ubiegłego, o 41,2 procent. 
  • Wydatki na zdrowie i edukację również wzrosły, w wyniku napływu uchodźców z Ukrainy.
  • Zobacz też: Niemcy chcą opodatkować “zieloną energię” do 90% przychodów

Nadwyżka budżetowa Polski w październiku 2022 r. wyniosła 27,2 mld zł, nieco mniej niż we wrześniu, ale Ministerstwo Finansów jest przekonane, że do końca roku będzie deficyt. W 2021 roku deficyt za cały rok wyniósł 26,4 mld zł. Prognoza na 2023 rok mówi o tym, że deficyt sięgnie 65 mld zł. 

W październiku dochody spadły o 2,8 mld zł, ale w okresie styczeń-październik dochody państwa w wysokości 426 mld zł wzrosły o 5 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Wydatki państwa w okresie styczeń-październik wyniosły 398,7 mld zł. 

Jeśli chodzi o prężność wpływów podatkowych, wartości podatku VAT wzrosły o 7,1 proc. w stosunku do roku 2021. Dochody z akcyzy w 2022 roku wzrosły o 5,5 procent, dochody z podatku dochodowego od osób fizycznych wzrosły o 3,3 procent, a dochody z podatku dochodowego od osób prawnych znacznie wzrosły w stosunku do ubiegłego roku, o 41,2 procent. 

Presja

Rośnie jednak presja na budżet państwa wynikająca z wyższych cen energii i “zrekompensowania tych kosztów zarówno konsumentom indywidualnym, jak i firmom”. Kolejnym kluczowym obszarem, w którym rosną wydatki jest obronność. Wydatki na zdrowie i edukację również wzrosły, w wyniku napływu uchodźców z Ukrainy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Business Insider

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY