Byczyński o niepodległości Szkocji: To cały czas jest na ostrzu noża [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jerzy Byczyński

Jerzy Byczyński / Fot. YouTube/MediaNarodowe

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii zdecydował, że Szkoci nie mają podstaw prawnych do przeprowadzenia referendum niepodległościowego. Zgodę na przeprowadzenie referendum musi wydać brytyjski parlament urzędujący w Londynie.

Zobacz także: Łukaszenka nalega na Kijów: “Ukraina musi usiąść do rozmów”

Jak powiedział przewodniczący Sądu Najwyższego lord Robert Reed:

Ustawa o Szkocji daje parlamentowi szkockiemu ograniczone uprawnienia. W szczególności parlament szkocki nie ma uprawnień do stanowienia prawa w odniesieniu do spraw, które są zastrzeżone dla parlamentu Zjednoczonego Królestwa w Westminsterze.

Do informacji o braku zgody na przeprowadzenie niepodległościowego referendum Szkocji odniosła się na Twitterze Pierwsza Minister tego kraju, Nicola Sturgeon. Szefowa Szkockiej Partii Narodowej zapowiedziała również, że Szkocja nie złoży broni.

„Choć jestem rozczarowana, szanuję orzeczenie Sądu Najwyższego — ono nie stanowi prawa, tylko je interpretuje. Prawo, które nie pozwala Szkocji na wybór własnej przyszłości bez zgody Westminsteru, obnaża jako mit wszelkie pojęcie — napisała na Twitterze.

Jak Szkoci podchodzą do kwestii referendum niepodległościowego? Czy wzorem swoich przodków „chwycą za broń”? O wyjaśnienia poprosiliśmy Jerzego Byczyńskiego.

„Kluczowe, jeśli chodzi o Szkocję jest to, że sondaże mówiące o tym, że za wyjściem z unii z Wielką Brytanią jest około 50 proc., a za pozostaniem również około 50 proc. To cały czas jest na ostrzu noża. Możemy wspomnieć o tym, że w 2014 r. kiedy odbyło się referendum, Szkocka Partia Narodowa je przegrała — mówił Byczkowski.

„Decyzja sądu najwyższego na pewno wstrząsnęła brytyjską polityką. Anglicy cieszą się, że to referendum zostało rozstrzygnięte. Tak jak to było mówione, referendum to było raz na przynajmniej 25 lat” – dodał gość red. Pochwata

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY