Politico: USA postrzegają Polskę jako najważniejszego partnera

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ćwiczenia NATO w Polsce

Szef MON Mariusz Błaszczak podczas ćwiczeń Niedźwiedź-22 / Fot. PAP/Darek Delmanowicz. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Siła militarna Polski i jej pomoc dla Ukrainy zmienia postrzeganie na Zachodzie.
  • Matthew Karnitschnig z Politico napisał niedawno, że Polska ma prawdopodobnie najsilniejszą armię w Europie kontynentalnej i bardzo możliwe, iż jej pozycja się umocni.
  • Według Politico, Stany Zjednoczone postrzegają obecnie Polskę jako swojego najważniejszego partnera wojskowego w Europie.
  • Powodem ma być to, że Polska, w przeciwieństwie do Niemiec, poważnie traktuje swoją armię i pozostaje zaangażowana w znaczne wydatki na obronę.
  • Zobacz też: Centralny Port Komunikacyjny. Ruszyły prace nad trasą kolejową Warszawa-Łódź

Matthew Karnitschnig z Politico napisał niedawno, że Polska ma prawdopodobnie najsilniejszą armię w Europie kontynentalnej i bardzo możliwe, iż jej pozycja się umocni. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Polska kupowała znaczne ilości broni od USA i Korei Południowej oraz zwiększyła swój udział w PKB wydawany na obronę. Spokojnie zareagowała też na niedawny wybuch rakiety we wschodniej Polsce, który zabił dwóch cywilów i groził kryzysem dyplomatycznym.

Według Politico, Stany Zjednoczone postrzegają obecnie Polskę jako swojego najważniejszego partnera wojskowego w Europie, ponieważ Polska, w przeciwieństwie do Niemiec, poważnie traktuje swoją armię i pozostaje zaangażowana w znaczne wydatki na obronę.

Polska, Ukraina, NATO

Pytany o artykuł na kanale TVP, ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski powiedział, że zgadza się z nim, ale uznał za jeszcze bardziej znaczące słowa skandynawskiego dyplomaty, z którym rozmawiał. Powiedział on, że Polska po uderzeniu rakietowym w zeszłym tygodniu zachowała się jak mocarstwo. Szatkowski uznał, że to może przesada, ale świadczy o tym, jak potencjał Polski jest dostrzegany przez jej partnerów.

Dodał, że Ukraina swoim stanowiskiem w sprawie wojny zmienia relacje międzynarodowe. Zyskuje też Polska, ze swoją pomocą i rozwojem własnego potencjału oraz działaniami dyplomatycznymi. Pytany o to, jak Polska jest obecnie postrzegana w ramach NATO, Szatkowski powiedział, że działania podążyły obecnie za geopolityką, a kluczowa rola Polski na wschodniej flance NATO stała się niezaprzeczalną rzeczywistością.

Zdaniem Szatkowskiego najważniejszy jest wzrost polskiego potencjału wojskowego, który czyni Polskę kluczowym państwem członkowskim NATO, bez którego obrona wschodniej flanki paktu nie byłaby możliwa.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Niezależna.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY