Francuska straż przybrzeżna może ponieść odpowiedzialność karną po “zignorowaniu tonących migrantów” w kanale La Manche

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Francuska straż przybrzeżna może zostać uznana za odpowiedzialną karnie za ignorowanie wielokrotnych wezwań o pomoc ze strony łodzi z migrantami.
  • Utonęli oni w kanale La Manche w listopadzie ubiegłego roku.
  • Ujawniono transkrypcje połączeń alarmowych otrzymanych przez centrum operacyjne we wspomniany wieczór.
  • Francuski rząd niedawno potępił działanie swoich włoskich sąsiadów – mianowicie odmowę zezwolenia 234 migrantom na pokładzie statku humanitarnego Ocean Viking na zejście na ląd w porcie Katania.
  • Zobacz też: Johnson otwarcie o początkach wojny: “Berlin chciał szybkiej porażki Ukrainy”

Francuska straż przybrzeżna może zostać uznana za odpowiedzialną karnie za ignorowanie wielokrotnych wezwań o pomoc ze strony łodzi z migrantami, którzy utonęli w kanale La Manche w listopadzie ubiegłego roku.

Wewnętrzny raport francuskiej policji, który zalecał dochodzenie w sprawie CROSS, Regionalnego Centrum Operacyjnego Nadzoru Morskiego i Ratownictwa, wyciekł na początku tego tygodnia do francuskiej gazety Le Monde, która poinformowała, że zarzuty o przestępcze zaniedbanie były “poważnie rozważane przez francuską policję, zgodnie z pisemnym podsumowaniem na koniec dziesięciomiesięcznego dochodzenia” w sprawie tragedii, w której 27 osób zginęło po tym, jak ich łódź zatonęła 24 listopada 2021 roku.

Transkrypcje połączeń alarmowych

Ujawniono transkrypcje połączeń alarmowych otrzymanych przez centrum operacyjne we wspomniany wieczór. W jednej z depesz, migrant płci męskiej na pokładzie statku powiedział francuskim służbom ratowniczym, że jest “w wodzie”, na co francuski operator odpowiedział: “Tak, ale jesteś na angielskich wodach”.

Linia do strapionej osoby została odcięta, gdy Francuzi próbowali przekazać połączenie do brytyjskiego centrum recepcyjnego w Dover, co skłoniło francuskiego operatora do powiedzenia:

Ach, więc nie słyszysz. Nie zostaniesz uratowany. (…) Nie prosiłem cię o wyruszenie w drogę.

Brytyjczycy i Francuzi

Francuskie władze zostały po raz pierwszy powiadomione o tym, że łódź tonie o godzinie 1:35, a o jego położeniu dowiedziały się o godzinie 2:05. Pomimo wielu telefonów alarmowych kierowanych do francuskiej i brytyjskiej straży przybrzeżnej przez cały wieczór, żaden statek nie został poproszony o zaoferowanie pomocy.

Według raportu, brytyjscy urzędnicy poprosili Francuzów o udział w akcji, ponieważ jeden z ich statków ratowniczych znajdował się najbliżej miejsca zdarzenia. Wielka Brytania założyła jednak, że grupa została uratowana i nie skontaktowała się z Francuzami, by się o tym przekonać.

Łódź została zlokalizowana na francuskich wodach krótko po godzinie 2 w nocy, podano, potwierdzając, że “nie wysłano żadnych francuskich środków ratunkowych w celu udzielenia pomocy”. Le Monde pisze:

W dokumencie z 14 października 2022 roku funkcjonariusze policji morskiej z Cherbourga (Normandia) skupili się na zachowaniu Gris-Nez CROSS w Pas-de-Calais, departamencie odpowiedzialnym za organizację ratowania łodzi znajdujących się w trudnej sytuacji podczas przepraw do Anglii. Zalecili “dodatkowe dochodzenia”, aby rzucić światło na “fakty, które mogłyby zostać zakwalifikowane jako przestępcze, takie jak nieudzielenie pomocy osobom w niebezpieczeństwie”.

Łódź w pewnym momencie przekroczyła wody brytyjskie i chociaż francuska straż przybrzeżna zgłosiła to Brytyjczykom, raport zapewnia, że francuscy urzędnicy nigdy nie powiedzieli swoim brytyjskim kolegom, że łódź była w niebezpieczeństwie i tonęła.

W rezultacie Brytyjczycy nadali priorytet kolejnym trzem zagrożonym łodziom, ratując 98 migrantów tej nocy

– donosi gazeta Telegraph.

Według wyciekłego raportu Francuzi nie spełnili brytyjskiej prośby o wysłanie na miejsce swojego najbliższego statku ratowniczego, twierdząc, że jednostka Le Flamant była zaangażowana w inną akcję ratunkową, co okazało się nieprawdą.

Nie otrzymując więcej telefonów (od migrantów, którzy byli w kontakcie z Francuzami)”, brytyjska straż przybrzeżna “wyraźnie myślała, że zostali uratowani

– napisali żandarmi. Brytyjczycy wydali wedle podanych informacji o godz. 3.27 wezwanie mayday, które pozostało bez odpowiedzi ze strony francuskich służb ratowniczych. Francuzi ponoć powiedzieli też tankowcowi, który widział zagrożoną jednostkę, by nie udzielał pomocy, bo statek ratunkowy jest w drodze, co było nieprawdą.

Martwe ciała 27 osób zostały zauważone przez łódź rybacką następnego dnia.

Francja i Włochy

Francuski rząd niedawno potępił działanie swoich włoskich sąsiadów – mianowicie odmowę zezwolenia 234 migrantom na pokładzie statku humanitarnego Ocean Viking na zejście na ląd w porcie Katania, co skłoniło Francję do przyjęcia statku, który jest finansowany przez francuską organizację SOS Méditerranée.

Francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin określił administrację Meloni jako “wrogów Francji” po odmowie przyjęcia statku Ocean Viking przez Włochów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY