Mrożenie cen za energię. Czy będzie kryterium dochodowe?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W rządzie trwają prace nad wprowadzeniem kryterium dochodowego w nowym pakiecie gazowym. Decyzje mogą zapaść jeszcze w tym tygodniu.

Projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu stanął na ostatnim, wtorkowym posiedzeniu rządu, ale nie zapadły żadne rozstrzygnięcia. Członkowie rządu nie mogą dojść do porozumienia w kwestiii zamrożenia cen energii.

Pierwotne założenie było takie, że będzie to powszechny instrument dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych. Takie rozwiązanie byłoby też bardzo kosztowne, bo mówi się o wydatku rzędu 20-30 mld zł.

Z tego powodu minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister rolnictwa Henryk Kowalczyk optują za wprowadzeniem kryterium dochodowego.

Ich zdaniem perspektywa, w której wspieramy wszystkich po równo w tym konkretnym przypadku może być niesprawiedliwa – wskazuje nasz rozmówca z rządu i przyznaje, że premier Morawiecki również przychyla się do tych argumentów.

– podaje informator portalu “Gazeta Prawna”.

Projekt ustawy dotyczyłby zarówno tych, którzy muszą zdecydować, czy wydać swoje ostatnie pieniądze na leki czy gaz, jak i tych, którzy ogrzewają swoje wielkie domy i ich na to stać

– dodał.

Czytaj więcej: Unijna pożyczka na rzecz Ukrainy? Orbán mówi NIE

Decyzje do końca tygodnia

Na razie nie jest przesądzone, na jakim poziomie kryterium dochodowe zostanie ustawione, trwają w tej sprawie analizy. Nasi rozmówcy z rządu sugerują, że decyzje na rządzie mogą zapaść do końca tego tygodnia. Wtedy projekt mógłby trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, które rozpocznie się 30 listopada.

Jeśli jeszcze dojdzie element weryfikacji, cały proces kierowania tej pomocy do ludzi się wydłuży – wskazuje.

– wskazał polityk Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z “Gazetą Prawną”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

forsal.pl, gazetaprawna.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY