Gryglas: Rosja robi wszystko, by zdestabilizować ceny [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zbigniew Gryglas

Zbigniew Gryglas / Fot. YouTube

"Rosja ma tego świadomość i robi wszystko, żeby zdestabilizować te ceny, żeby doprowadzić do poważnego kryzysu i wywołać panikę" - mówił w Dniu na żywo w MN Zbigniew Gryglas, były wiceminister aktywów państwowych.

Rosji zależy na panice

“Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną nagłych wzrostów cen energii elektrycznej, gazu i paliw. Zasadniczą przyczyną jest wojna, którą toczy Rosja z Ukrainą. Równolegle do tej wojny klasycznej, Rosja prowadzi wojnę hybrydową z Zachodem. Celem tej wojny jest wywołanie paniki, destabilizacja rynków energetycznych. Zbliża się zima, obawiamy się, czy w naszych domach, naszym rodzinom będziemy mogli zapewnić ciepło. Rosja ma tego świadomość i robi wszystko, żeby zdestabilizować te ceny, żeby doprowadzić do poważnego kryzysu i wywołać panikę. Tej paniki powinniśmy unikać i robić wszystko, żeby uspokajać sytuację” – mówił Gryglas.

Węgiel w gminach

“Wczoraj na posiedzeniu rady nadzorczej PGE usłyszałem, że ponad 1000 umów z samorządami jest już zawartych na dostawy węgla. Gminy w Polsce będą objęte tym programem i wszędzie będzie można kupić węgiel po cenie 2000 złotych” – wskazywał były wiceminister.

Ceny energii

“Dlaczego tak wprost ceny nośników energii przekładają się na wzrost cen w Polsce. Wyjaśnijmy sprawę ceny energii elektrycznej, bo to jest podstawowa sprawa. Musimy wiedzieć, że cena hurtowa energii, która później przekładana jest na cenę detaliczną jest kształtowana przez Towarową Giełdę Energii. To jest giełda, występują tam różne sytuacje, grają tam nie tylko elementy, które wpływają na wzrost cen, ale również emocje. Ta giełda porównywana jest z giełdami europejskimi, światowymi. Te ceny na giełdzie mają odzwierciedlenie nastrojów konsumentów i firm, które handlują tą energią. Cena gazu w ostatnim okresie wzrosła z ok. 100 złotych za mWh do 1000 złotych. Te wzrosty są amortyzowane przez rząd, przez firmy energetyczne. Podobnie jest z węglem” – dodawał gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY