Szeroko zakrojona akcja Europolu. Uderzyli w nieuczciwych sprzedawców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Funkcjonariusze Europolu przejęli zgniłego tuńczyka i nielegalny alkohol, który może powodować ślepotę.
  • W operacji obejmującej 26 krajów na całym kontynencie jednostki policji Europolu skonfiskowały 26 800 ton nielegalnych produktów spożywczych i 15 mln litrów napojów alkoholowych.
  • W wyniku nalotów przeprowadzonych między grudniem 2021 r. a majem 2022 r. aresztowano 80 osób i wszczęto ponad 175 spraw karnych.
  • Przykładowo portugalskie władze skonfiskowały mięso, którego data przydatności do spożycia upłynęła i które zostało przepakowane jako świeże.
  • Zobacz też: Polska na 6. miejscu na świecie pod względem odporności na cyberataki

W operacji obejmującej 26 krajów na całym kontynencie jednostki policji Europolu skonfiskowały 26 800 ton nielegalnych produktów spożywczych i 15 mln litrów napojów alkoholowych. W wyniku nalotów przeprowadzonych między grudniem 2021 r. a majem 2022 r. aresztowano 80 osób i wszczęto ponad 175 spraw karnych.

Od zgniłego tuńczyka po fałszywą wódkę z alkoholem metylowym i podrabiane witaminy, nielegalna żywność i napoje stanowią poważne zagrożenie dla obywateli UE, którzy często nie są świadomi, że spożywają trujące produkty

– napisał Europol w komunikacie prasowym.

Aby wykryć działalność przestępczą, organy krajowe przeprowadziły kontrole w obszarach celnych, na rynkach fizycznych i internetowych oraz w całym łańcuchu dostaw żywności. Działania operacyjne skupiły się na oszustwach dotyczących owoców morza i przeprowadziły ukierunkowane działania dotyczące alkoholu i wina.

Różne przypadki

W jednym przypadku włoska policja zamknęła winiarnię, która produkowała przerobione wino; do tanich win dodawano cukier i wodę, a na butelkach umieszczano drogie etykiety. W tym nalocie policja skonfiskowała winiarnię, 11 samochodów i 1 milion litrów wina.

W innym nalocie w Hiszpanii, policja znalazła sieć przestępczą sprzedającą chemicznie zmienioną gardenię jako znacznie droższy szafran. Podczas tego nalotu policja aresztowała 11 osób i skonfiskowała 10 000 ton ekstraktu z gardenii, który byłby wart 750 000 euro, gdyby był sprzedawany jako szafran.

W Portugalii krajowy organ ds. żywności i bezpieczeństwa, Autoridade de Segurança Alimentar e Económica, dokonał nalotu na nielegalną rzeźnię i skonfiskował 60 tusz prosiąt. Ponieważ nie można było ustalić pochodzenia wyprodukowanego tam mięsa, nie spełniało ono minimalnych wymogów i zostało uznane za niezdatne do spożycia. Portugalskie władze skonfiskowały również mięso, którego data przydatności do spożycia upłynęła i które zostało przepakowane jako świeże.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY