Globalny Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego w sposób szczegółowy analizuje czynniki wpływające na bezpieczeństwo żywnościowe całego świata. Tegoroczna pozycja Polski względem poprzedniego roku, to skok o jeden punk w górę. Polska zajmuje też 16 miejsce wśród 26 krajów europejskich.
Raport, który został przygotowany przez Economist Impact w ocenie bezpieczeństwa żywnościowego danego kraju bierze pod uwagę kilka czynników takich jak: przystępność cenowa oraz dostępność żywności, jej jakość i bezpieczeństwo, a także zasoby naturalne, czy odporność systemów żywnościowych na zmiany klimatu.
Polska może pochwalić się najwyższym wynikiem w kategorii „Przystępność cenowa żywności”. Jak podkreślają autorzy reportu. Polska radzi sobie bardzo dobrze, a żywność w naszym kraju była dostępna dla wszystkich.
Globalne bezpieczeństwo żywnościowe nie jest jednak stabilne. Pandemia COVID-19, wojna na Ukrainie pokazała, że przerwanie łańcuchów dostaw może mieć katastrofalne skutki dla światowego rynku żywności
Czy w Polsce jest wystarczająca liczba żywności? O wyjaśnienia poprosiliśmy Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
„To jest pytanie, które najczęściej jest zadawane. Tak, polskie rolnictwo jest rolnictwem wydajnym, które dobrze sobie radzi. Produkujemy dużo żywności nie tylko na swoje potrzeby, ale również Ukraińców, których gościmy w Polsce. Jesteśmy również znaczącym eksporterem żywności”. Wyjaśnił Jan Krzysztof Ardanowski.
Trzeba jednak patrzeć w przyszłość. Dostrzegam niebezpieczeństwa, które w kolejnych latach mogą sprawić, że tej żywności będziemy mieli znacznie mniej i może się okazać, że poczucie tego bezpieczeństwa żywnościowego będzie złudne, a żywności zacznie brakować. Są bardzo konkretne przesłanki, które o tym mówią dodał rozmówca red. Pochwata
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com