Płatność za podatki BLIK-iem? Rząd rozwija E-Urząd Skarbowy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Coraz więcej możliwości w ramach E-Urzędu Skarbowego. - Jeszcze przed przyszłoroczną akcją rozliczania PIT za 2022 r. chcemy umożliwić większej liczbie Polaków zapłatę podatku od razu po wysłaniu zeznania PIT. Pracujemy nad tym, aby z e-konta można było od razu przelogować się do każdego banku. Już w tym roku było to możliwe, ale nie dla wszystkich banków. Na początku roku chcemy też dodać możliwość płacenia BLIK-iem - poinformowała Anna Chałupa, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Zobacz także: Projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywa Rosję do zwrotu wraku Tu-154

Działania te wpisują się w strategię rządu obliczoną na cyfryzację działań i likwidację obrotu gotówkowego. Ma to swoje zalety i wady, szanse i zagrożenia. Stopniowo wdrażane są kolejne funkcjonalności E-Urzędu Skarbowego.

Do końca roku chcemy wdrożyć cztery nowe usługi. Przede wszystkim podatnicy uzyskają dostęp do historii złożonych przez siebie deklaracji podatkowych w zakresie PIT, VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn oraz karty podatkowej. Kolejna planowana nowość to możliwość podglądu sald i rozliczeń we wszystkich podatkach – powiedziała Anna Chałupa, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Zmiany także dla spółek.

Kolejną usługą będzie konto organizacji, czyli konta elektroniczne m.in. dla spółek. Za ich pomocą będą one mogły płacić podatki (np. CIT), składać deklaracje i pisma do organów podatkowych, odbierać korespondencję, podglądać swoje rozliczenia z fiskusem – wskazała.

Dostęp do konta firmowego będzie miała “upoważniona osoba, która w imieniu firmy będzie się komunikowała z organami za pośrednictwem e-US”.

Będzie musiała zalogować się do własnego konta, z którego uzyska dostęp do konta firmowego – wyjaśniła Anna Chałupa.

Sukcesywnie wdrażane są kolejne ułatwienia i funkcjonalności.

Już teraz z e-US mogą bez problemu korzystać także cudzoziemcy rozliczający się w Polsce, bo jest on dostępny także w wersji angielskiej i ukraińskiej – podkreśliła.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Gazeta Prawna

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY