Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 21 do 22 listopada: demonstracje, pikiety, spotkania

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Choć nie wolno rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu – codzienne spacery są jednym z wielu czynników, które mogą zapewnić nam zdrowie — to warto skorzystać z zimnych dni i wcześnie zapadającego zmroku, by poświęcić czas na jakąś ciekawą lekturę. Zapewne ciekawy wybór książek będzie można znaleźć na warszawskich targach wydawnictw historycznych.

21 listopada – poniedziałek

Serdecznie zapraszamy na debatę ekspercką pt. „Praca przyszłości. Czy technologia zastąpi ludzi?” w oparciu o książkę Daniela Susskinda, „Świat bez pracy”. 21.11 (poniedziałek), godz. 17:00. Świetlica Wolności, Nowy Świat 6/12. Dr Anna Szabowska-Walaszczyk – manager w Deloitte oraz wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim i Wyższej Szkole Bankowej. Irmina Choszczyk – dyrektor branży Regional Solutions and Services w Siemens Polska. Rozmowę poprowadzi Piotr Palutkiewicz – Wiceprezes Fundacji Warsaw Enterprise Institut

21 listopada 2022 r., o godzinie 18.30 w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) w Warszawie odbędzie się spotkanie „Najlepszy”. Gościem spotkania będzie Jerzy Górski – wybitny polski sportowiec, który po różnych życiowych perturbacjach stanął na starcie, a następnie wygrał „Double Iron Triathlon w Huntsville”. W trakcie tych zawodów musiał przepłynąć przeszło 7,5 km, przejechać rowerem 360 km oraz przebiec 84 km. W rozmowie uczestniczyć będzie również wieloletni dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Janusz Kalinowski, który w latach 80. XX w. wsparł Jerzego Górskiego w jego sportowych ambicjach. Moderatorem spotkania będzie Paweł Sztama – historyk, doktorant UMCS w Lublinie, pracownik Biura Badań Historycznych IPN.

22 listopada – wtorek

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spotkanie otwarte „Kabarety i rewie międzywojennej Warszawy” z cyklu „Warszawa, jakiej nie znacie”, które odbędzie się 22 listopada 2022 roku o godz. 17.30 w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25). W drugim odcinku cyklu dowiemy się o najważniejszych postaciach rewii i kabaretu przedwojennej Warszawy. Poznamy historię takich miejsc jak Qui Pro Quo, Morskie Oko, Banda czy Cyrulik Warszawski, usłyszymy anegdoty związane z przedwojennym życiem teatralnym, a także przypomnimy kilka skandali i afer z udziałem gwiazd. Dowiemy się kto wykonywał utwory Mariana Hemara i na jakich scenach występowała słynna Ordonka, nazywana „pieśniarką Warszawy”. Opowie o tym gość Marka Telera – badaczka teatru Anna Mieszkowska. Spotkanie będzie transmitowane na kanale IPNtv na YouTube.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w ramach Przystanku Historia pt. “Drogi ku wolności. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku”. Prelegentem będzie Waldemar Tyszuk – historyk z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. 10:00 w Siemiatyckim Ośrodku Kultury (ul. Zaszkolna 1)

23 listopada – środa

Bractwo Przedmurza zaprasza mężczyzn na spotkanie otwarte poświęcone tematyce psychologii i pracy nad sobą. Podczas spotkania z Psycholog, Panią Anną Wasiukiewicz poszukamy odpowiedzi na pytania o: Filozoficzne podstawy współczesnej psychologii; Klasyczną filozofię w dążeniu do szczęścia; Poznawanie siebie czy kształtowanie cnót? Zagrożenia płynące ze zbytniego zaufania freudowskiej psychologii. 23 listopada (środa) 2022 r. Godz. 18:00. Salka Św. Rocha w Domu Parafialnym Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spotkanie otwarte „Germanizacja i sowietyzacja polskich dzieci w latach II wojny światowej” z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku”, które odbędzie się 23 listopada 2022 roku o godz. 17.30 w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki, w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25). O procesie sowietyzacji oraz germanizacji polskich dzieci opowiedzą goście dr. hab. Filipa Musiała: dr Joanna Lubecka (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie), dr hab. Sebastian Piątkowski (Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu), dr hab. Karol Sacewicz (Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie). Spotkanie będzie transmitowane na kanale IPNtv na YouTube.

23 listopada 2022 r., o godz. 11.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. M. Kopernika w Katowicach, przy ul. Sienkiewicza 74, odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej powstanie Młodzieżowego Ruch Oporu Solidarności Walczącej. W wydarzeniu wezmą udział: członkowie MRO SW, dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Waldemar Bojarun, wiceprezydent Miasta Katowice, Witold Terlecki, dyrektor ZSO nr 1 w Katowicach oraz Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Oddział IPN w Krakowie zaprasza na spotkanie z cyklu „Archiwalne środy”. Prelekcję pt. „Zbrodnia na rodzinie Szaperów (ZAL Plaszow, listopad 1943 r.)”, wzbogaconą prezentacją dokumentów, przedstawi Ryszard Kotarba. Spotkanie odbędzie się 23 listopada 2022 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” (ul. Dunajewskiego 8). Początek o godz. 18. Spotkanie poprowadzi Rafał Dyrcz, naczelnik Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Transmisja na Facebooku.

24 listopada – czwartek

Zapraszamy na jubileuszową 30. edycję Targów Książki Historycznej, które odbędą się w dniach 24 do 27 listopada 2022 r. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Zapraszamy w godzinach: czwartek, 24.11. – w godz. 10.00-18.00, piątek, 25.11. – w godz. 10.00-18.00, sobota, 26.11. – w godz. 10.00-18.00, niedziela, 27.11. – w godz. 10.00-17.00. Wejście na Targi tylko od ul. Grodzkiej. Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

W dniach 24-27 listopada 2022 r. Arkady Kubickiego w Warszawie będą gościć wydawców z całej Polski w ramach XXX Targów Książki Historycznej. Wśród wystawców nie zabraknie oferty Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej. Zapraszamy na nasze stoisko – targi to dobra okazja do zapoznania się z nowościami wydawniczymi i zrobienia zakupów w atrakcyjnych cenach targowych. Przygotowaliśmy dla Państwa szereg ciekawych wydarzeń. Na stoisku nr 74 i 75 będziemy gościć 15 autorów naszych książek, będzie to dobra okazja do osobistych spotkań i wymiany myśli. W salach Zamku Królewskiego będzie można uczestniczyć w dyskusjach o książkach oraz wysłuchać ciekawych rozmów dotyczących naszych publikacji. To prawdziwa okazja do bliskich spotkań z historią.

12.00–13.00 – dr Tomasz Łabuszewski Ukradzione dzieciństwo / Stolen Childhood
13.00–14.00 – dr Witold Bagieński Leksykon bezpieki. Kadra kierownicza aparatu bezpieczeństwa 1944–1956, tom I- III

W czwartek 24 listopada 2022 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, na wykład Adama Kurusa, historyka OBEN IPN Katowice pt. „Umocnienia pozycji opóźniającej „Częstochowa”. Wprowadzenie do działań 7 Dywizji Piechoty w dniu 2 IX 1939”.

Serdecznie zapraszamy, szkoły, organizacje, nauczycieli, uczniów, dzieci, młodzież do udziału w I Olimpiadzie Gier Planszowych IPN w Katowicach w dniach 24 i 25 listopada 2022 r. w godz. 9.00 – 16.00 w gościnnych progach Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, przy ul. W. Pola 38. Planszowe gry IPN w wyjątkowej historycznej lokalizacji specjalnie dla Państwa.

24 i 25 listopada 2022 r. w gmachu Collegium Historicum przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7 w Poznaniu będzie miała miejsce konferencja naukowa pt. „Harcerstwo w Wielkopolsce w czasach PRL”.
Program konferencji:
24 XI 2022 r. (Sala im. prof. Gerarda Labudy)
9:00–9:15 Powitanie uczestników konferencji
9:15–10:50
Z dziejów harcerstwa w czasach PRL – prof. Edyta Głowacka-Sobiech
Wielkopolska w czasach PRL – prof. Stanisław Jankowiak
Działalność harcerzy w Wielkopolsce w latach 1945–1956 – dr Bartosz Kuświk
Dyskusja
Przerwa kawowa 10:50–11:10
11:10–13:00
Harcerstwo w Wielkopolsce w latach 1956–1989 – prof. Zbigniew Pilarczyk/prof. Marek Mikołajczyk
Dzieje harcerstwa w Wielkopolsce w czasach PRL w opracowaniach historycznych – dr Tomasz Kozik
Być Naczelnikiem ZHP – hm Ryszard Wosiński
Komendanci Chorągwi Poznańskiej ZHP – hm Tomasz Kujaczyński
Represje wobec wielkopolskich harcerzy w czasach Polski „Ludowej” – dr hab. Elżbieta Wojcieszyk
Dyskusja
13:00–14:00 Przerwa obiadowa
14:00–15:15
Różne nurty harcerstwa niezależnego od ZHP – perspektywa ogólnopolska (sfera ideowa) – Stanisław Czopowicz
Różne nurty harcerstwa niezależnego od ZHP – perspektywa ogólnopolska (sfera praktyczna) – Wojciech Hausner
Różne nurty harcerstwa niezależnego od ZHP – perspektywa wielkopolska – dr hab. Piotr Gołdyn
Dyskusja
Przerwa kawowa 15:15–15:30
15:30–16:45
Z historii hufca Wągrowiec- hm Jadwiga Mianowska
Z historii hufca Ostrów Wielkopolski- hm Zbysław Jeżewski
65 lat Komisji Historycznej Chorągwi Wielopolskiej ZHP – hm Marian Derda
Dyskusja
17:00 Wspomnienia przy ognisku (w formie wieczornicy przy zaimprowizowanym w gmachu Wydziału Historii ognisku, z grochówką i innymi, charakterystycznymi dla obozów harcerskich specjałami kulinarnymi)
Być harcerzem – więźniem politycznym PRL – hm Zenon Wechmann
Życie codzienne na obozie harcerskim – hm Marek Urbanowicz
Być instruktorem ZHP w czasach PRL – hm Franciszek Witucki
Krąg Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego w Wielkopolsce – Maciej Musiał
Od Białej Służby do ZHR – Tomasz Łęcki

25 listopada – piątek

25 listopada 2022 r. w gmachu Collegium Historicum przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7 w Poznaniu będzie miała miejsce drugi dzień konferencji naukowej pt. „Harcerstwo w Wielkopolsce w czasach PRL”.
(Sala Dziekańska)
10:00–13:00
Materiały na temat wielkopolskiego harcerstwa w zasobach archiwalnych IPN – dr Rafał Kościański
Materiały na temat wielkopolskiego harcerstwa w zasobach archiwalnych Archiwum Państwowego w Poznaniu – prof. Krzysztof Stryjkowski
Harcerstwo w okresie PRL w filmie i literaturze – prof. Dorota Skotarczak
Harcerstwo polskie we Lwowie – prof. Agnieszka Sawicz
Pionierzy w Ukrainie – prof. Olga Morozowa/ prof. Olena Krawczenko
Dyskusja i zakończenie obrad

Zapraszamy na wernisaż wystawy przygotowanej przez Oddział IPN w Łodzi pt. „Na fali… Historia radia w II Rzeczypospolitej”. Wydarzenie odbędzie się 25 listopada 2021 r., o godz. 17.00 w „Galerii na żywo” w siedzibie Polskiego Radia Katowice (ul. Ligonia 26). Prezentowana ekspozycja składa się z 12 paneli.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Urząd Miasta Chorzów zapraszają na uroczystość oznaczenia znakiem pamięci „Tobie Polsko” 7 grobów powstańców śląskich. Wydarzenie z udziałem rodzin powstańców, władz samorządowych, młodzieży szkolnej, przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, odbędzie się 25 listopada 2022 r. Uroczystość poprzedzi Msza Święta o godz. 14:00, która dobędzie się w kościele pw. Marii Magdaleny w Chorzowie przy ul. Bożogrobców. Dalsza część uroczystości odbędzie się na cmentarzu parafialnym w Chorzowie przy ul. Kalusa.

IPN na Targach Książek Historycznych. Spotkania z autorami:

  • 17.00–19.00 – Dyskusja o albumie Ukradzione dzieciństwo / Stolen Childhood, Sala Koncertowa Zamku Królewskiego. Uczestnicy: dr Tomasz Łabuszewski, dr Anna Maria Adamus, Edyta Gula. Moderacja: Michał Zarychta.

26 listopada – sobota

IPN na Targach książek historycznych. Spotkania z autorami:

  • 11.00–12.30 – Dyskusja o książce Pan Tadeusz – „między dawnymi i młodszymi laty”, Sala Koncertowa Zamku Królewskiego. Uczestnicy: prof. Andrzej Waśko – autor, prof. Ewa Szczeglacka-Pawłowska (UKSW), prof. Ewa Hoffmann-Piotrowska (UW), Moderacja: Wacław Holewiński.
  • 13.00–13.50 – Rozmowa z Jarosławem Molendą o książce Alfred Szklarski – sprzedawca marzeń, Sala Kinowa Zamku Królewskiego
  • 14.00–15.00 – Rozmowa z Elżbietą Kowalczyk o książce Komuniści w Warszawie w dniu 26.11, sala przy schodach ruchomych
  • 15.00–15.50 – Rozmowa z Marią Zimą-Marjańską o książce Ekspertyza w sprawie obozu przejściowego w Pruszkowie (Durchgangslager 121 Pruszków) i jego statusu, Sala Kinowa Zamku Królewskiego
  • 17.00–17.50 – Rozmowa z dr. Katarzyna Pawlak-Weiss o książce Wspomnienia ocalonego. Wołyń 1941–1944, Sala Kinowa Zamku Królewskiego

27 października – niedziela

Szkodliwość mitów historycznych – spotkanie autorskie z B. Różyckim i R. Patlewiczem
ulica Królewska 3, 20-109 Lublin, 17:00

IPN na Targach Książki Historycznej. Spotkania z autorami:

  • 12.00–12.50 – Rozmowa z dr. Filipem Gańczakiem o książce Gryf, młot i cyrkiel. Szczecin w polityce władz NRD 1970–1990, Sala Kinowa Zamku Królewskiego
  • 15.00–15.50 – Rozmowa z dr. hab. Patrykiem Pleskotem o książce Szucha 25. Pierwsze ministerstwo wolnej Polski, Sala Kinowa Zamku Królewskiego
  • 16.00–16.50 – Rozmowa z Grzegorzem Śliżewskim o książce Karmazynowy błękit nieba. Działania bojowe I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w 1941 roku, Sala Kinowa Zamku Królewskiego

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY