Chocian: W Polsce trwa coś w rodzaju „histerii ekologicznej” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zamek w Stobnicy

Zamek w Stobnicy / Fot. YouTube

Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił decyzję sądu w Obornikach o umorzeniu postępowania karnego wobec trzech oskarżonych w związku z budową tzw. zamku w Stobnicy. Budowa tzw. zamku w Stobnicy to inwestycja poznańskiej spółki D.J.T. Jest prowadzona na obszarze Natura 2000. na skraju tzw. Puszczy Noteckiej. Obiekt ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i mieć kilkudziesięciometrową wieżę.

Zobacz także: Prof. Mielczarski: Sytuacja klimatyczna planety jest normalna i nie odbiega od tego, co znamy z przeszłości

W sierpniu 2018 roku minister środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie kontroli procesu wydania decyzji dotyczących budowy. W tej sprawie zawiadomiono również prokuraturę.

O zamku w Stobnicy zrobiło się głośno w 2018 r. kiedy w mediach pojawiły się zdjęcia z budowy prowadzonej na skraju Puszczy Noteckiej o obszaru Natura 2000. Mimo wykrycia nieprawidłowości i faktu, że starosta obornicki wydał zgodę bez odpowiednich certyfikatów środowiskowych. Prac przy budowie jednak nie wstrzymano.

To czy ta twierdza będzie zdobyta, tego nie wiemy. Na razie sąd okręgowy stwierdził, że nie można tak po prostu umorzyć postępowania karnego w sytuacji, której zachodzą poważne przesłanki do postawienia zarzutów karnych i nie może się to odbyć na posiedzeniu zamkniętym w trybie umorzenia, tylko trybie przewodu sądowego. Obie strony murzą wyłożyć swoje racje i wtedy okaże się kto tę rację ma – powiedział dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono.

Niestety w Polsce od czasu Doliny Rospudy i protestów tam zaaranżowanych trwa coś w rodzaju „histerii ekologicznej” zwłaszcza w obszarach Nutura2000, gdzie polski inspektor jest pozbawiony prawa do realizacji wielu swoich zamierzeń. Natura2000 nie jest przeszkodą – podkreślił.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY