Węgry szantażują UE? Wymusiły ustępstwa ws. unijnych pieniędzy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Viktor Orbán

Viktor Orbán / Fot. Facebook.com/orbanviktor

Z informacji portalu Politico wynika, że Węgry grają bardzo ostro z Brukselą o to, aby otrzymać od niej pieniądze. Jeszcze wczoraj media informowały, że Budapeszt jest na dobrej drodze ku temu, aby uzyskać środki z UE, które do tej pory blokowała wspólnota.
  • Według nieoficjalnych informacji portalu Politico, Węgry mają otrzymać należne środki unijne.
  • Do tej pory były one blokowane przez Brukselę, która domagała się odpowiednich reform.
  • Premier Victor Orban zgodził się na nie pod pewnymi warunkami.
  • Dzięki twardej polityce Budapesztu, do naszych braci wpłynie około 14,7 mld euro co stanowi 10 proc. tegorocznego budżetu państwa.
  • Zobacz także: Mundial – pełna rozpiska transmisji meczów

Z nieoficjalnych informacji mediów z czwartku wynikało, że Węgry mogą otrzymać miliardy zablokowanych euro z Unii Europejskiej. Budapeszt miał się ugiąć w kwestii demokratycznych mechanizmów kontroli i równowagi. Stawką w tej sytuacji jest 14,7 mld euro, co ma stanowić 10 proc. węgierskiego PKB w roku 2022.

Politico poinformowało, że Victor Orban miał wpłynąć na UE w kwestii ustępstw i zgodził się na zaprzestanie blokowania unijnych projektów w zamian za otrzymanie unijnych środków.

Orban wziął UE za zakładnika, domagając się miliardów euro w zamian za zniesienie weta we wszystkim – od wartej 18 mld euro pomocy dla Ukrainy, po globalną umowę dotyczącą podatku od osób prawnych. Według węgierskiego przywódcy jego kraj, jako członek UE, zasługuje na fundusze. Ale Bruksela wstrzymuje wypłatę z powodu obaw o erozję wartości demokratycznych w Budapeszcie, nalegając, aby Węgry najpierw dokonały szeregu zmian

– informuje portal “politico.eu”.

Zdaniem portalu Bruksela ma wkrótce uwolnić fundusze przeznaczone dla Węgrów. Stało się tak, gdyż rząd Victora Orbana zgodził się przyjąć zaproponowane reformy przywracając tzw. demokrację, która odpowiada wymaganiom brukselskich biurokratów.

Czytaj więcej: Niepokojące dane. Coraz więcej firm zostaje zamkniętych

Węgry szantażują UE?

Zdaniem jednego z dyplomatów UE aktualna sytuacja to ewidentny szantaż Węgier.

Stawka jest wysoka. W przypadku braku porozumienia Bruksela ryzykuje utratę twarzy, jeśli nie będzie w stanie dostarczyć obiecanej pomocy Kijowowi lub zrealizować globalnego porozumienia podatkowego, którego broniła

– wskazał portal.

Jednocześnie unijni decydenci są świadomi, że wstrzymywanie pieniędzy dla Budapesztu pogarsza i tak niełatwą sytuację gospodarczą na Węgrzech.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl, politico.eu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY