Prof. Jaroszyński: Nie możemy zapominać o reparacjach ze strony Rosji

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Piotr Jaroszyński

Piotr Jaroszyński / Fot. YouTube

Profesor zwrócił uwagę, że w Polsce dużo mówi się o reparacjach ze stron Niemiec, mało natomiast o reparacjach ze strony Rosji.

Wykładowca akademicki prof. dr. hab. Piotr Jaroszyński w wideofelietonie z cyklu “Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam poruszył temat reparacji wojennych. Profesor zwrócił uwagę, że w Polsce dużo mówi się o reparacjach ze stron Niemiec, mało natomiast o reparacjach ze strony Rosji.

Mówiąc o reperacjach ze strony Niemiec, nie możemy zapominać o reperacjach ze strony Rosji. Szkody wyrządzone przez Rosję były zbyt wielkie i zbyt wielki mają wpływ, aby o nich zapomnieć.

Jaroszyński stwierdził, że domaganie się reparacji wojennych wynika z zasad moralnych, a ich skuteczność w kontekście finansowym jest kwestią drugorzędną.

Czy coś z tego wyniknie dzisiaj, czy za kilka pokoleń, to już jest inny temat. (…) Moralność ma to do siebie, że żąda egzekwowania pewnych zasad niezależnie od tego, czy w danym momencie sprawiedliwości może stać się zadość.

“Reparacje” za działania władcy Polski?

Felietonista powołał się na “zbiór ukazów i rozporządzeń zwróconych przeciw narodowości polskiej za panowania cara Mikołaja I” autorstwa Zygmunta Krasińskiego. Po powstaniu listopadowym, car Mikołaj I miał “zabrać” katolickie klasztory.

Szóstego kwietnia rozkaz carski dot. przewiezienia do Petersburga Biblioteki Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, a więc rozpoczęła się kradzież bibliotek. Jedne wykradano i wywożono do Rosji, a inne palono (…). Z kolei pierwszego maja 1832 roku car wydał ukaz znoszący uniwersytet w Wilnie, stolicy Litwy. Przestała istnieć tak zasłużona dla kultury polskiej i zachodniej placówka (…). To tylko fragmenty, przykłady. Jest tego znacznie więcej, dlatego my musimy również żądać reparacji za straty, jakie ponieśliśmy ze strony Rosji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY