- Średni wzrost cen wynosi więcej niż 20%.
- Z badania “Zakupy firmowe” wynika, że trzy czwarte mikro i małych firm wwindowało ceny produktów oraz usług średnio o 21% w ostatnich miesiącach.
- Pozytywne wyniki dotyczą większych firm (10-49 pracowników), a negatywne mikrofirm (1-9 pracowników).
- Zobacz też: Szwecja: W rurociągach Nord Stream znaleziono ślady materiałów wybuchowych
Większa część małych przedsiębiorstw podnosi ceny produktów w reakcji na inflację. Średni wzrost cen wynosi więcej niż 20%. Wysokie ceny i spadek siły pieniądza powodują, że klienci mniej kupują, a więcej oszczędzają, a to z kolei również negatywnie wpływa na interesy małych przedsiębiorstw.
Z badania “Zakupy firmowe” wynika, że trzy czwarte mikro i małych firm wwindowało ceny produktów oraz usług średnio o 21% w ostatnich miesiącach. 39% takowych, prowadzących sprzedaż produktów i usług w segmencie B2B odnotowało spadek liczby klientów, a 38% spadek wartości sprzedaży.
Najwięcej strat dotknęło handlowców. Firmy usługowe w większości przypadków nie dostrzegają negatywnej zmiany lub odnotowały wzrost. Pozytywne wyniki dotyczą większych firm (10-49 pracowników), a negatywne mikrofirm (1-9 pracowników).
Podwyżki cen
Ekspert NFG Emanuel Nowak skomentował:
Podwyżki cen mogą w krótkim czasie zminimalizować negatywne skutki inflacji, ale na dłuższą metę nie poprawią sprzedaży w firmie. Mogą też zniechęcić do zakupów wielu klientów: wymusić negocjację cen po stronie kupujących, zmniejszenie zamówień lub opóźnianie płatności.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
PCh24